Alicja Habisiak-Matczak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Alicja Habisiak-Matczak
Data i miejsce urodzenia

1978
Piotrków Trybunalski

doktor habilitowany sztuk plastycznych
Specjalność: nauki o sztukach pięknych
Alma Mater

Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi

Doktorat

2009 – sztuki piękne

Habilitacja

2015 – sztuki piękne

Nauczyciel akademicki
Strona internetowa

Alicja Habisiak-Matczak (ur. 1978 w Piotrkowie Trybunalskim) – polska graficzka, malarka oraz nauczycielka akademicka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W latach 1997-2002 studiowała na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W 2002 obroniła dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Technik Wklęsłodrukowych prof. Krzysztofa Wawrzyniaka. Od 2004 jest zatrudniona na macierzystej uczelni, a od 2016 jako Kierownik Pracowni Technik Wklęsłodrukowych na stanowisku profesora uczelni[1].

W 2009 obroniła stopień doktora pracą Perspektywy - cykl grafik i rysunków na temat przestrzeni miejskiej, w 2015 uzyskała habilitację pracą II furore del segno (Szał znaków)[2].

W ramach działalności naukowej prowadzi badania nad eksperymentalnymi technikami wklęsłodrukowymi w ramach dotacji z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, takimi jak: akwatinta solna, ferrotinta, nietoksyczne techniki trawione, trawienie elektrolityczne oraz zastosowanie monotypii w druku wklęsłym[1].

Jest autorką 38 wystaw indywidualnych w Polsce (Łomża, Łódź, Warszawa), Argentynie (Buenos Aires), Chinach (Hongkong), Holandii (Wageningen), Kanadzie (Edmonton, Vernon), Luksemburgu, we Włoszech (Fano, Rzym, Urbino, Vercelli). Uczestniczyła w 300 ogólnopolskich i międzynarodowych wystawach grafiki i rysunku. Jest laureatką 16 nagród i wyróżnień na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach grafiki i rysunku w Polsce, Rumunii, Włoszech, Hiszpanii, Kanadzie i w Ukrainie[3]. W 2020 otrzymała honorową statuetkę „ŁÓDZKIE EUREKA" przyznawaną przez Radę ds. Szkolnictwa Wyższego i Nauki przy Prezydencie Miasta Łodzi[4].

W latach 2013-2020 wraz z Giuliano Santinim była inicjatorką i koordynatorką Letnich Międzynarodowych Kursów Grafiki i Tkaniny Artystycznej PATA[5]. Jest również organizatorką Sympozjów „Flash Drawing Tour” w KAUS w Urbino[1].

Jest opiekunem działającego na ASP w Łodzi Koła Naukowego „Eksperymentarium” Studentów Pracowni Technik Wklęsłodrukowych oraz Pracowni Technik Litograficznych (razem z Tomaszem Matczakiem). Prowadzi także Galerię Grafiki Studenckiej „Pomiędzy”[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d dr hab. Alicja Habisiak-Matczak, prof. uczelni [online], www.asp.lodz.pl [dostęp 2024-02-13] (pol.).
  2. Dr hab. Alicja Habisiak-Matczak, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 2024-02-13].
  3. Alicja Habisiak-Matczak, CV [online], alicjahabisiakmatczak.com [dostęp 2024-02-13] (pol.).
  4. Anna Gronczewska, Łódź. Nagrody na pracowników łódzkich uczelni. Kogo wyróżniono? [online], Dziennik Łódzki, 3 grudnia 2020 [dostęp 2024-02-13] (pol.).
  5. PATA 2018 [online], www.alicjahabisiakmatczak.com [dostęp 2024-02-13] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]