Przejdź do zawartości

Antoni Wieczorkiewicz (historyk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Antoni Wieczorkiewicz
Data i miejsce urodzenia

25 listopada 1900
Żychlin

Data i miejsce śmierci

luty 1942
KL Auschwitz

Zawód, zajęcie

historyk sztuki, muzealnik

Narodowość

polska

Alma Mater

Uniwersytet Warszawski

Odznaczenia
Order Krzyża Grunwaldu III klasy

Antoni Wieczorkiewicz (ur. 25 listopada 1900 w Żychlinie, zm. w lutym 1942 w KL Auschwitz)[1] – polski historyk sztuki, muzeolog, kustosz Muzeum Dawnej Warszawy i publicysta.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem lekarza[1]. W 1918 ukończył Gimnazjum im. Mikołaja Reja w Warszawie. Następnie studiował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Warszawskiego. Po otrzymaniu dyplomu kontynuował kształcenie i w 1928 uzyskał doktorat z filozofii w zakresie historii sztuki[1].

W 1936 został powołany na stanowisko kustosza Galerii Malarstwa Polskiego w Muzeum Narodowym (MN). Od 1937 pełnił funkcję kustosza nowego wówczas oddziału MN – Muzeum Dawnej Warszawy na Starym Mieście[1]. Już na początku swojej działalności na tym stanowisku zorganizował w salach MN pierwszą wystawę o tematyce warszawskiej pt. „Dawna Warszawa”, do której opracował przewodnik. Rok później, w 1938 współuczestniczył w przygotowaniu ekspozycji „Warszawa wczoraj, dziś i jutro”.

Oprócz pracy zawodowej zajmował się także publicystyką, zamieszczając artykuły (przeważnie polityczne) na łamach kilku pism. Od 1935 współredagował miesięcznik branżowy „Architektura i Budownictwo[2]. Ponadto działał w Warszawskim Klubie Demokratycznym i Stronnictwie Demokratycznym, będąc członkiem ich władz.

Po wybuchu II wojny światowej podczas wrześniowej obrony Warszawy zabezpieczał zbiory muzeum staromiejskiego przed zniszczeniem. Po zajęciu stolicy przez Niemców zaangażował się w działalność konspiracyjną prowadzoną przez Stronnictwo Demokratyczne. Redagował prasę podziemną. SD dołączyło wówczas w ramach akcji „Prostokąt” do Polskiego Państwa Podziemnego.

19 czerwca 1941 został aresztowany przez Niemców i przewieziony do siedziby Gestapo w al. Szucha[1]. Stamtąd trafił do więzienia w Radomiu, gdzie był poddawany torturom. Ostatecznie został przetransportowany do obozu koncentracyjnego Auschwitz, w którym zmarł w lutym 1942.

Odznaczenie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Antoni Wieczorkiewicz. Muzeum historii Polski. [dostęp 2024-06-05]. (pol.).
  2. Archiwum Politechniki Warszawskiej. Aleph. [dostęp 2024-06-05]. (pol.).
  3. M.P. z 1947 r. nr 34, poz. 286

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Antoni Wieczorkiewicz, Muzeum historii Polski
  • Leon Chajn, Materiały do historii klubów demokratycznych i Stronnictwa Demokratycznego, t. 1, s. 144, Warszawa 1964, (notka biograficzna w przypisie)