Przejdź do zawartości

Centrala Mięsna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Centrala Mięsna – przedsiębiorstwo podległe Ministerstwu Handlu Wewnętrznego, powołane początkowo jako jednostka spółdzielczo-państwowa a potem jednostka państwowa, mająca na celu upaństwowienia wszystkich prywatnych zakładów mięsnych w kraju oraz organizowanie skupu zwierząt rzeźnych.

Powołanie Centrali[edytuj | edytuj kod]

W 1948 r. na podstawie zarządzenia Ministra Przemysłu i Handlu nastąpiło przekształcenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pod nazwą "Rolnicza Centrala Mięsna" w centralę spółdzielczo-państwową pod nazwą "Centrala Mięsna, Centrala Spółdzielczo-Państwowa"[1]. Powołanie Centrali pozostawało w ścisłym związku z ustawą z 1948 r. o centralach spółdzielczo-państwowych[2].

Przedmiotem działalności centrali spółdzielczo-państwowej było:

  • prowadzenie i organizowanie gospodarki mięsno-tłuszczowej w kraju oraz hurtowy handel mięsem i jego przetworami zagranicą,
  • koordynowanie, nadzorowanie i kierowanie działalnością gospodarczą zrzeszonych członków,
  • instruowanie w drodze rewizji działalności zrzeszonych spółdzielni.

Na podstawie zarządzenie Ministra Handlu Wewnętrznego z 1949 r. wydane w porozumieniu Z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Skarbu o utworzeniu przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą: "Centrala Mięsna" ustanowiono Centralę[3]. Powołanie Centrali miało związek z dekretem z 1947 r. o tworzeniu przedsiębiorstw państwowych[4].

Nadzór państwowy nad Centralą sprawował Minister Handlu Wewnętrznego. Centrala miała siedzibę w Warszawie.

Przedmiot działania Centrali[edytuj | edytuj kod]

Przedmiotem działalności Centrali były:

  • skup i organizacja skupu trzody chlewnej, bydła rogatego, koni i innych zwierząt gospodarskich,
  • zaopatrywanie w żywiec zakładów przemysłu mięsnego według planów zatwierdzonych przez Ministra Handlu Wewnętrznego,
  • dystrybucja mięsa i przetworów mięsnych w miejscowościach nie objętych siecią podlegającą nadzorowi Centralnego Zarządu Przemysłu Mięsnego,
  • współdziałanie w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych w rozwoju hodowli trzody chlewnej, bydła rogatego, koni i innych zwierząt gospodarskich, przez organizację przerzutów zwierząt hodowlanych i użytkowych, skup i dostawę odpadków pokarmowych, prowadzenie tuczarń, organizację wypasów i temu podobne środki współdziałania.

Kierowanie Centralą[edytuj | edytuj kod]

Organem zarządzającym Centrali była Dyrekcja powoływana i zwalniana przez Ministra Handlu Wewnętrznego, składająca się z Dyrektora Naczelnego, reprezentującego Dyrekcję samodzielnie oraz z podległych Dyrektorowi Naczelnemu 3 Dyrektorów.

Do ważności zobowiązań zaciąganych przez Centralę wymagane jest współdziałanie, zgodnie z uprawnieniami przewidzianymi w statucie:

  • dwóch członków Dyrekcji łącznie,
  • jednego członka Dyrekcji łącznie z pełnomocnikiem handlowym w granicach jego pełnomocnictwa,
  • dwóch pełnomocników handlowych w granicach ich pełnomocnictw.

Rada Nadzoru Społecznego[edytuj | edytuj kod]

Przy Centrali powołana była Rada Nadzoru Społecznego, której zakres działania, sposób powoływania i odwoływania jej członków, organizację i sposób wykonywania powierzonych czynności określało rozporządzenie Rady Ministrów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zarządzenie Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 30 czerwca 1948 r. wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu o przekształceniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pod nazwą "Rolnicza Centrala Mięsna" w centralę spółdzielczo-państwową pod nazwą "Centrala Mięsna, Centrala Spółdzielczo-Państwowa". M.P. z 1948 r. nr 63, poz. 438
  2. Ustawa z dnia 21 maja 1948 r. o centralach spółdzielczo-państwowych. Dz.U. z 1948 r. nr 30, poz. 200
  3. Zarządzenie Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 10 maja 1949 r. wydane w porozumieniu Z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Skarbu o utworzeniu przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą: "Centrala Mięsna". M.P. z 1949 r. nr 38, poz. 533
  4. Dekret z dnia 3 stycznia 1947 r. o tworzeniu przedsiębiorstw państwowych. Dz.U. z 1947 r. nr 8, poz. 42