Przejdź do zawartości

Delta Wicksella

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Delta Wicksella – wskaźnik porównujący koszt kapitału z jego zwrotem. Potrafi określić stopień nierównowagi gospodarek państw, które oparte są na kredytach.

Pozwala określić zwrot z inwestycji powyżej kosztu kapitału na podstawie porównania ex post naturalnej i pieniężnej stopy procentowej. Informuje o trendach ruchu wartości kapitału własnego i wskazuje, w którym miejscu znajduje się gospodarka w cyklu koniunkturalnym na podstawie neo-wicksellowskiej teorii cyklu kredytowo-koniunkturalnego. Mniej więcej jest w stanie wyznaczyć szczyty i dołki giełdowych notowań indeksów w trakcie długotrwałej hossy bądź bessy. Pomiary delty mają swój punkt odniesienia na poziomie równowagi zwanym equilibrium.

Wzór na deltę Wicksella

Delta Wicksella = naturalna stopa procentowa - pieniężna stopa procentowa

Naturalna stopa procentowa - zwrot z kapitału inwestycyjnego przedsiębiorstw.

Pieniężna stopa procentowa - pięcioletnia średnia krocząca rentowności pięcioletnich obligacji rządowych.

Interpretacja

Delta może uzyskać wynik dodatni, ujemny i teoretycznie możliwy jest również wynik równy zero. Gdy delta jest dodatnia oraz w danym ujęciu czasowym rośnie, można spodziewać się wzrostu cen akcji. Jeżeli delta jest dodatnia i w pewnym czasie spada, ceny akcji powinny pójść w dół. Jeśli wynik działania będzie ujemny i będzie stabilny przez pewien czas, ceny akcji nie będą zmieniać swojej wartości w żadną ze stron. Teoretycznie, gdyby naturalna stopa procentowa wynosiła dokładnie tyle ile wynosiłaby pieniężna stopa procentowa, doszlibyśmy do poziomu równowagi, jednak nie oznacza to, że poziom ten kiedykolwiek został osiągnięty.

Odnośniki[edytuj | edytuj kod]

  1. Koniec Wielkiego Mitu, czyli jak zarabiać na polityce monetarnej i cyklach koniunkturalnych - Thomas Aubrey (2013)
  2. Walc Wiedeński na Wall Street. Ekonomia austriacka dla inwestorów giełdowych - Mark Skousen (2013)
  3. Interest and Price - Knut Wicksell (1898)