Franciszek Smolarek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Franciszek Jan Smolarek
Ilustracja
pułkownik pułkownik
Data i miejsce urodzenia

13 lutego 1918
Lipnik

Data i miejsce śmierci

5 października 1985
Warszawa

Przebieg służby
Lata służby

1948-1949, 1952-1985

Siły zbrojne

Ludowe Wojsko Polskie

Jednostki

Centralny Wojskowy Szpital Kliniczny Centrum Kształcenia Podyplomowego WAM

Stanowiska

ordynator Klinki i Oddziału Chirurgii Ogólnej, kierownik Instytutu Chirurgii

Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Złoty Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” Srebrny Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” Złoty Medal „Za zasługi dla obronności kraju” Srebrny Medal „Za zasługi dla obronności kraju”
Grób profesora Franciszka Jana Smolarka na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach

Franciszek Jan Smolarek (ur. 13 lutego 1918 w Lipniku, zm. 5 października 1985 w Warszawie) – polski lekarz, profesor doktor habilitowany nauk medycznych, pułkownik Wojska Polskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem Franciszka, kolejarza, i Rozalii z Pyclików. W 1936 roku ukończył Polskie Gimnazjum Państwowe w Bielsku i po otrzymaniu świadectwa dojrzałości rozpoczął studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytecie Jagiellońskim, przerwane wskutek wybuchu wojny we wrześniu 1939 i następnie zamknięcia UJ. Podczas okupacji niemieckiej pracował w latach 1940-1943 jako robotnik w Szpitalu Bratniej Pomocy w Bielsku. Przez kilka miesięcy był więziony. Uczestniczył także w działalności konspiracyjnej. W latach 1943–1945 był lekarzem pomocniczym w Szpitalu Powiatowym w Żywcu i Szpitalu Miejskim w Bielsku (od stycznia do marca 1945).

Po wojnie kontynuował od kwietnia 1945 studia na Uniwersytecie Jagiellońskim i po uzyskaniu dyplomu lekarza w sierpniu 1946 został starszym asystentem II Kliniki Chirurgicznej UJ (do sierpnia 1948). Powołany do służby wojskowej ukończył w listopadzie 1948 Kurs Doskonalenia Oficerów Służby Zdrowia w Centrum Wyszkolenia Sanitarnego w Łodzi i w stopniu porucznika objął stanowisko ordynatora oddziału chirurgicznego Wojskowego Szpitala Okręgowego w Lublinie. Przeniesiony do rezerwy w grudniu 1949, powrócił na stanowisko starszego asystenta w II Klinice Chirurgicznej UJ. Doktoryzował się 11 lipca 1950 na podstawie pracy Badania powierzchniowej ciepłoty na zdrowych kończynach. 1 października 1951 został adiunktem I Kliniki Chirurgicznej Akademii Lekarskiej w Gdańsku, ale po roku powtórnie powołany do służby wojskowej, odbył Kurs Przeszkolenia Oficerów w Wojskowym Centrum Wyszkolenia Medycznego w Łodzi, zakończony w listopadzie 1952. Uzyskał specjalizację II stopnia z chirurgii oraz organizacji i taktyki wojskowej służby zdrowia. W latach 1952–1956 był ordynatorem oddziału chirurgicznego 107 Wojskowego Szpitala Rejonowego w Wałczu (od 27 kwietnia 1953 w randze kapitana), następnie w latach 1956-1964 1 Wojskowego Szpitala Okręgowego w Warszawie, gdzie równocześnie był kierownikiem naukowym oddziałów chirurgicznych (w latach 1957–1964). Awansował kolejno do stopnia majora (1957) i podpułkownika (1960). Po likwidacji szpitala przeszedł do 2. Centralnego Szpitala Klinicznego Wojskowej Akademii Medycznej (WAM) w Warszawie (później Centralny Wojskowy Szpital Kliniczny Centrum Kształcenia Podyplomowego WAM), w którym objął ordynaturę Klinicznego Oddziału Chirurgii Ogólnej. Po przemianowaniu oddziału na II Klinikę Chirurgiczną został jej kierownikiem i funkcję tę pełnił do stycznia 1984. Następnie był kierownikiem Instytutu Chirurgii tego szpitala. Habilitował się w kwietniu 1966 z chirurgii na Wydziale Lekarskim WAM w Łodzi na podstawie rozprawy Zastosowanie ganglioplegii w leczeniu krwawień i wstrząsu krwotocznego. Awansował na pułkownika we wrześniu 1967 roku, profesorem nadzwyczajnym został 7 lutego 1975, a profesorem zwyczajnym 11 lipca 1985 roku.

Działalność naukowa[edytuj | edytuj kod]

W badaniach naukowych zajmował się początkowo układem krążenia, m.in. w dysertacji doktorskiej i pracy Krytyczna ocena sposobów badania krążenia obwodowego w kończynach (1952). W późniejszym okresie skoncentrował się na praktycznym wykorzystaniu ganglioplegii, zwłaszcza we wstrząsie i krwawieniu, na współczesnym polu walki. Prace te uzyskały wyróżnienie ministra obrony narodowej (12 października 1966) w dziedzinie medycyny wojskowej. Prócz pracy habilitacyjnej opublikował z tego zakresu artykuły: wspólnie ze Stefanem Śmietanowskim – Próby leczenia ostrych krwawień ganglioplegią (1964) i samodzielnie – Ganglioplegia zastosowana zapobiegawczo i leczniczo w krwawieniach urazowych i samorodnych (1965). Za rozdział Urazy tułowia w pracy zbiorowej Chirurgia urazowa (1968, wydanie drugie 1971), otrzymał nagrodę zespołową III stopnia w dziedzinie medycyny wojskowej (1969) oraz nagrodę zespołową I stopnia (1973) za badania nad zastosowaniem cyjanopochodnych klejów chirurgicznych i kolagenu produkcji krajowej do zaopatrywania ran.

Wygłaszał liczne referaty w kraju, m.in. na zjazdach chirurgów Polskich, oraz za granicą, m.in. Chirurgiczne zadania lekarza jednostki na II Międzynarodowym Specjalizacyjnym Kursie Lekarzy Wojskowych we Francji (1963). Propagował oświatę zdrowotną w zakresie udzielania pierwszej pomocy na łamach czasopism popularnonaukowych, np. Żyjmy dłużej oraz w popularyzatorskich pracach (m.in. Doktryna pierwszej pomocy, 1980). Ogółem ogłosił samodzielnie i we współautorstwie około 180 publikacji, był promotorem 16 przewodów doktorskich i opiekunem 3 przewodów habilitacyjnych. Interesował się filmem naukowym, był konsultantem Państwowych Zakładów Wydawnictw Lekarskich do spraw filmu naukowego. W 1975 brał udział w pracach sekcji szkolnictwa wyższego Międzynarodowego Stowarzyszenia Filmu Naukowego.

Był członkiem honorowym Towarzystwa Chirurgów Polskich oraz członkiem honorowym Polskiego Stowarzyszenia Filmu Naukowego i wiceprzewodniczącym jego Rady Naukowej. Był też członkiem Rad Naukowych Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej i Instytutu Centrum Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej Polskiej Akademii Nauk oraz Rady Naukowej przy Szefie Departamentu Służby Zdrowia Ministerstwa Obrony Narodowej, działał też w Zarządzie Głównym Polskiego Czerwonego Krzyża i był członkiem ZBoWiD. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (kwatera B4-9-21)[1].

Odznaczenia i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]