Główny Instytut Przemysłu Rolnego i Spożywczego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Główny Instytut Przemysłu Rolnego i Spożywczego
Państwo

 Polska

Data utworzenia

1949

Data likwidacji

1954

brak współrzędnych

Główny Instytut Przemysłu Rolnego i Spożywczego – jednostka naukowo-badawcza podległa Ministrowi Przemysłu Rolnego i Spożywczego, istniejąca w latach 1949–1954, mająca na celu rozwój produkcji przemysłowej w dziedzinie przemysłu rolnego i spożywczego.

Powstanie Instytutu[edytuj | edytuj kod]

Instytut ustanowiono na podstawie zarządzenie Ministra Przemysłu Rolnego i Spożywczego z 1949 o utworzeniu Głównego Instytutu Przemysłu Rolnego i Spożywczego[1].

Organy Instytutu[edytuj | edytuj kod]

Władzami Instytutu były dyrekcja i rada naukowa.

Organem zarządzającym była dyrekcja powoływana i zwalniana przez Ministra Przemysłu Rolnego i Spożywczego i składająca się z dyrektora naczelnego, reprezentującego dyrekcję samodzielnie oraz podległych mu trzech dyrektorów, z których dwaj to naukowo-techniczni i jeden finansowo-administracyjny.

Rada naukowa składała się z członków powoływanych i odwoływanych przez Ministra Przemysłu Rolnego i Spożywczego. Sprawowała ona bezpośredni nadzór nad działalnością Instytutu oraz wykonywała czynności określone w statucie.  

Nadzór nad Instytutem[edytuj | edytuj kod]

Zwierzchni nadzór na Instytutem sprawował Minister Przemysłu Rolnego i Spożywczego w  porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Skarbu.

Przekształcenie Instytutu[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie uchwały 534 Rady Ministrów z 1954 w sprawie przekształcenia Głównego Instytutu Przemysłu Rolnego i Spożywczego, Instytut przekształcono w Instytut Przemysłu Fermentacyjnego[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zarządzenie Ministra Przemysłu Rolnego i Spożywczego z dnia 20 września 1949 r. o utworzeniu Głównego Instytutu Przemysłu Rolnego i Spożywczego. M.P. z 1949 r. nr 80, poz. 989
  2. Uchwała 534 Rady Ministrów  z dnia 2 sierpnia 1954 r. w sprawie przekształcenia Głównego Instytutu Przemysłu Rolnego i Spożywczego w Instytut Przemysłu Fermentacyjnego.