Przejdź do zawartości

Kościół św. Jadwigi Śląskiej w Kębłowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Jadwigi Śląskiej w Kębłowie
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kębłowo

Adres

ul. Wiejska 52, 84-242 Kębłowo

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Jadwigi Śląskiej w Kębłowie

Wspomnienie liturgiczne

16 października

Położenie na mapie gminy Luzino
Mapa konturowa gminy Luzino, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jadwigi Śląskiej w Kębłowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko górnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jadwigi Śląskiej w Kębłowie”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jadwigi Śląskiej w Kębłowie”
Położenie na mapie powiatu wejherowskiego
Mapa konturowa powiatu wejherowskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jadwigi Śląskiej w Kębłowie”
Ziemia54°35′47,3″N 18°05′57,0″E/54,596472 18,099167

Kościół świętej Jadwigi Śląskiej w Kębłowierzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Luzino archidiecezji gdańskiej).

Świątynia parafialna wznoszona była w latach 1990-2001[1]. 22 lipca 2001r. abp. Tadeusz Gocłowski konsekrował kościół.[2].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Kościół jest trzynawowy, wzniesiony na rzucie prosto­kąta, ma nawę środkową znacznie szerszą i wyższą od naw bocznych. Po obu stronach nawy środkowej zbudowano po cztery ryzality, które poszerzają prze­strzeń wewnętrzną kościoła, tworząc boczne nawy. Ryzality zakończone są daszkiem dwuspadowym, prostopadle do dachu nawy głównej. Na jej osi, w części północnej, usytuowane jest węższe prezbiterium. Do części wschodniej prezbi­terium przylega zakrystia. W części południowej usytuowana jest kruchta z wejściem głównym do kościoła[3].

Dzwonnica[edytuj | edytuj kod]

Dzwonnicę postawiono w 1994 r. Odpust parafialny 15 października 1995 r. był okazją do poświęcenia dzwonów. Zostały one opatrzone inskrypcjami.

Napis na dzwonie największym głosi: „Imię moje św. Jadwiga - Księżna Ślą­ska, patronka budowy kościołów, wzór matki, niewiasty mężnej. Gdy usłyszysz mój głos, wspomnij, że przybyłam do Polski z Niemiec, by łączyć zwaśnione narody uczącje miłości Boga i służąc bliźniemu w cierpieniu. W roku 1995, gdy Papieżem jest Polak Jan Paweł II, Prymasem Polski Kardynał Józef Glemp, Arcybiskupem Metropolita Gdański Tadeusz Gocłowski / Pierwszym probosz­ czem tej Parafii ks. Dionizy Borysiewicz. Parafia Św. Jadwigi.”

Na dzwonie średnim czytamy: „Imię moje Wawrzyniec —patron Parafii ma­cierzystej w Luzinie. Niech głos mój przypomina ci, że wierność Bogu i troska o kościół Chrystusowy to tw ój obowiązek, ważniejszy nawet niż życie. Dzwon ten ufundowało społeczeństwa Gminy. W 750-tą rocznicę istnienia Luzina.”

Na najmniejszym dzwonie umieszczono inskrypcję: „Imię moje Wojciech — patron Archidiecezji Gdańskiej. Niech głos mój przypomina wierzącym pierwszego misjonarza tych ziem, niech chwali Boga, którego głosiłem tutaj przed tysiącem łat 997-1997. Parafia Św. Jadwigi”[4].

Wnętrze[edytuj | edytuj kod]

Szczególne miejsce w kębłowskim kościele zajmuje prezbiterium. Stanowi ono przedłużenie głównej nawy kościoła. Ułożono w nim posadzkę ze szlachetnego marmuru, ustawiono ołtarz marmurowy i ambonę. W niszy prezbiterium, na konsoli, umieszczono tabernakulum, które na zewnątrz posiada bogatą ornamentację: drzwiczki ozdobione zostały płaskorzeźbą z symbolami eucharystycznymi w postaci winogron otaczających kielich, nad którym widnieje hostia ze znakiem IHS. Cała nisza została ozdobiona kolorową mozaiką. Na ścianie frontowej oddzielającej prezbiterium od nawy głównej góruje płaskorzeźba Chrystusa Zmartwychwstałego[5]. W bocznych ołtarzach znajdują się ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy, oraz Jezusa Chrystusa Pantokratora.

Plac przykościelny[edytuj | edytuj kod]

Na placu przykościelnym usytuowana jest kapliczka z figurą św. Izydora Oracza. We wnętrzu kapliczki wykonano malowidło techniką sgraffito. Tło przedstawia legendę o św. Izydorze, któremu w pracy na roli pomagał anioł. W sierpniu 2003 r. oddano do użytku ka­plicę pogrzebową, a w 1998 r. wykonano grotę z Figurą Matki Bożej Niepokalanej[6]. Wokół kościoła znajduje się droga krzyżowa, oraz kapliczki- Matki Bożej i św. Jana Pawła II.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Instytut Gość Media, Na rubieżach metropolii [online], Instytut Gość Media, 24 sierpnia 2023 [dostęp 2024-03-14].
  2. Luzino Stowarzyszenie Samorządność - Parafia Rzymsko-katolicka pw.Sw.Jadwigi Ślaskiej w Kębłowie [online], www.stowarzyszenieluzino.info [dostęp 2024-03-14].
  3. Zbigniew Klotzke, Kębłowo. Wieś i parafia, Wójt i Rada Gminy Luzino, 2006 [dostęp 2024-03-14].
  4. Zbigniew Klotzke, Kębłowo. Wieś i parafia, Wójt i Rada Gminy Luzino, 2006 [dostęp 2024-03-14].
  5. Zbigniew Klotzke, Kębłowo. Wieś i parafia, Wójt i Rada Gminy Luzino, 2006 [dostęp 2024-03-14].
  6. Zbigniew Klotzke, Kębłowo. Wieś i parafia, Wójt i Rada Gminy Luzino, 2006 [dostęp 2024-03-14].