Maria Parol

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Maria Parol
Maria Kosińska
Data i miejsce urodzenia

31 stycznia 1911
Horodenka

Data i miejsce śmierci

7 listopada 1986
Londyn

Narodowość

polska

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi

Maria Parol z domu Kosińska (ur. 31 stycznia 1911 w Horodence, zm. 7 listopada 1986 w Londynie) – podporucznik Wojska Polskiego, działaczka społeczna i polityczna na emigracji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się Maria Kosińska 31 stycznia 1911 w Horodence[1]. Ukończyła studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie z tytułem magistra[1]. Podczas Po wybuchu II wojny światowej i agresji ZSRR na Polskę z 17 września 1939 została aresztowana przez sowietów, wywieziona w głąb ZSRR i przebywała w łagrach[1]. Po odzyskaniu wolności służyła w stopniu podporucznika Pomocniczej Wojskowej Służbie Kobiet (PWSK)[1]. W szeregach Polskich Sił Zbrojnych uczestniczyła w kampanii włoskiej w 1944[1].

Po wojnie pozostała na emigracji w Wielkiej Brytanii[1]. Początkowo przebywała na farmie w Walii, potem przeniosła się do Londynu, gdzie była zaangażowana w życiu społecznym i politycznym[1]. Zasiadała w Radzie Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej z ramienia Niezależnej Grupy Społecznej[1][2]. Była wiceprzewodniczącą Zjednoczenia Polskiego[1]. Pełniła funkcję generalnego sekretarza Związku Rolników Polskich[1]. Kierowała sekcją imprez w zarządzie Koła Kobiet Żołnierzy PSZ[1].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]