Marktplatz (Stuttgart)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rynek
Marktplatz
Stuttgart-Mitte
Ilustracja
Państwo

 Niemcy

Kraj związkowy

 Badenia-Wirtembergia

Miejscowość

Stuttgart

Położenie na mapie Badenii-Wirtembergii
Mapa konturowa Badenii-Wirtembergii, w centrum znajduje się punkt z opisem „Rynek”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Rynek”
Ziemia48°46′31,0″N 9°10′42,0″E/48,775278 9,178333

Marktplatzplac w dzielnicy Mitte w Stuttgarcie, położony bezpośrednio przed ratuszem. Jego początki sięgają 1304 r. Do czasu zniszczeń w czasie II wojny światowej uznawany był za centrum historycznego starego miasta Stuttgartu, jednak prawie żaden z zabytkowych budynków przy rynku nie został później odbudowany (poza kamienicą nr 14[1]), co było krytykowane już w latach 50. XX wieku[2].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Lokalizacja i otoczenie[edytuj | edytuj kod]

Rynek znajduje się bezpośrednio przed ratuszem w Stuttgarcie, bezpośrednio przy rynku znajduje się oddział domu towarowego Breuninger(inne języki). Obok Schloßplatz i Schillerplatz(inne języki) rynek jest jednym z głównych placów centrum Stuttgartu.

Rynek jest połączony z Pierre-Pflimlin-Platz i Eberhardstraße poprzez Hirschstraße. Schulstraße łączy rynek z Königstraße, a Kirchstraße prowadzi do Stiftskirche, Schillerplatz(inne języki), Starego Zamku i dalej do Schloßplatz, natomiast Bärenstraße wiedzie do równoległych Sporerstraße i Sporerplatz. Münzstraße prowadzi do Karlsplatz i Stauffenbergplatz, a także do Nowego Zamku. Marktstraße prowadzi do Hauptstätter Straße(inne języki), Karlspassage i przystanku stadtbahnu Rathaus, podobnie jak Rathauspassage, który prowadzi również do Eberhardstraße i Töpferplatz. Przejście w fasadzie frontowej ratusza wiedzie do Eichstraße i dalej do Nadlerstraße i Steinstraße.

Połączenia komunikacyjne[edytuj | edytuj kod]

Rynek jest połączony z siecią komunikacji miejskiej VVS(inne języki) poprzez przystanek Rathaus. Jest on obsługiwany przez różne linie Stadtbahn i autobusów miejskich.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ratusz Staromiejski z 1459 r.
Nowy Ratusz z 1905 r.
Rynek z zabytkowymi kamienicami (1881)

Początki[edytuj | edytuj kod]

Początki rynku sięgają 1304 r., kiedy na rynku powstało główne targowisko w Stuttgarcie. Sam rynek wzmiankowany jest w dokumentach już w 1290 r. jako centrum miasta. Targ zawsze odbywał się we wtorki i soboty, a od 1775 roku jako dzień targowy dodano czwartek.

Rynek zawsze był miejscem, przy którym znajdowały się różne ratusze Stuttgartu. Książę Ulryk wydał pozwolenie na wzniesienie pierwszego ratusza ponad 500 lat temu, 30 listopada 1456 roku. Ratusz został zbudowany przy Marktplatz 5, w miejscu dzisiejszej księgarni Osiander, i stał do 1899 roku. W 1905 roku na miejscu dzisiejszego ratusza wzniesiono Nowy Ratusz w stylu gotyku flamandzkiego.

Dzisiejszy ratusz z 1956 r. (2012)

Po II wojnie światowej[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z decyzją nadburmistrza Arnulfa Kletta(inne języki), krytykowaną już w latach 50. XX wieku, po zniszczeniach II wojny światowej prawie żaden z zabytkowych budynków w rynku nie został odbudowany[2]. Z ruin podniesiono jedynie kamienicę nr 14 z 1909 r.[1]. Powojenni architekci przy odbudowie placu nawiązali w projektach nowych budynków do ogólnych obrysów wyburzonych kamienic. Poziome elementy fasad i kolorystyka miały nawiązać do wcześniejszej zabudowy, a średniowieczne szerokości parcel miały zostać wyeksponowane poprzez zróżnicowanie detali i kolorów fasad[3].

Rozebrano też Nowy Ratusz (z wyjątkiem skrzydeł bocznych), który uległ zniszczeniu w czasie bombardowań alianckich. W latach 1953–1956 na jego miejscu powstał nowy budynek autorstwa stuttgarckich architektów Hansa Paula Schmohla(inne języki) i Paula Stohrera(inne języki).

W 1974 r. przebudowano rynek, pełniący dotychczas funkcję parkingu. W tym czasie na rynek powróciła fontanna z Wilhelmsplatz. W tym czasie na rynku położono ciemnoszarą nawierzchnię, która miała służyć głównie do ustawiania straganów targowych[4].

Budynek dawnej firmy produkującej odzież męską Breitling – wg stanu z maja 2024 r. – przechodzi przebudowę na centrum informacji turystycznej[5].

Przebudowa od 2020 r.[edytuj | edytuj kod]

Rynek ze starą nawierzchnią przed przebudową (2015)

Od września 2020 r. plac, którego niezadowalający wygląd był często przedmiotem dyskusji, przechodzi gruntowną przebudowę.

Najbardziej widocznymi zmianami są jaśniejsze płyty chodnikowe (beżowo-żółtawy granit), poidło oraz duża fontanna z 36 podświetlanymi dyszami[6][7].

Pierwotny plan zakładał posadzenie nowych drzew wzdłuż schodów prowadzących do ratusza, ale zostało to zarzucone. Na początku czerwca 2022 r., po toczącej się debacie, na polu fontann ustawiono pięć nowych donic z parocjami perskimi[8][9][10]. Bezpośrednie posadzenie drzew na terenie placu nie jest możliwe lub możliwe jedynie przy wysokich kosztach, z jednej strony ze względu na powierzchnię wymaganą do organizacji jarmarków i innych wydarzeń, a z drugiej strony ze względu na system bunkrów zlokalizowanych pod placem[11].

Centralną część placu oddano do użytku po remoncie w listopadzie 2021 r., pole fontann w kwietniu 2022 r.[12] Zakończenie wszystkich prac wraz z odsłonięciem zabytkowej fontanny zaplanowano na lato 2024 r.[13] Modernizacja placu ma kosztować około 12,58 mln euro.

W ramach renowacji rynku przebudowano także Münzstraße i Marktstraße[4].

Wykorzystanie[edytuj | edytuj kod]

Rynek podczas cotygodniowego targu

W każdy wtorek, czwartek i sobotę rano na placu działa targowisko.

Wydarzenia[edytuj | edytuj kod]

Co roku na rynku odbywa się kilka wydarzeń. Część z nich sięga aż do Schillerplatz(inne języki) i obejmuje Kirchstraße, która łączy oba place.

Dotyczy to na przykład święta Stuttgarter Weindorf, poświęconego winom z Wirtembergii i regionalnym specjałom. Jarmark bożonarodzeniowy w Stuttgarcie odbywa się przez cały Adwent i jest uważany za jeden z największych w Europie[14].

W każdy ostatni weekend lipca na Marktplatz i Schillerplatz obchodzone jest Hockete(inne języki) z okazji Christopher Street Day w Stuttgarcie z muzyką na żywo i dyskoteką na świeżym powietrzu.

W środku lata na rynku odbywa się także Festiwal Kultur[15].

Zagospodarowanie[edytuj | edytuj kod]

Fontanna rynkowa przed renowacją (2016)
Bunkier od środka (2021)

Od czasu przebudowy rynek pokryty jest beżowo-żółtawą granitową posadzką, z większymi płytami na wewnętrznej powierzchni niż na obrzeżach. Od tego czasu w północnej części placu znajduje się 25-metrowe pole fontann, na którym znajduje się 36 podświetlanych dysz i sześć ławek przed nimi. Do ratusza prowadzą długie schody wykonane z ciemnoszarego kamienia naturalnego (diorytu), które fragmentami przerywane są krawędzią siedziska[4]. Wzdłuż tych schodów rozmieszczone są latarnie. W południowej części znajduje się skwer z platanami, pośrodku którego znajduje się fontanna.

Fontanna[edytuj | edytuj kod]

Fontanna rynkowa (Marktbrunnen) w obecnym kształcie została zbudowana w 1714 roku dla księcia Eberharda Ludwiga, którego inicjały ją zdobią. Pierwotnie została zaprojektowana dla Schillerplatz, gdzie stała do 1804 roku. W międzyczasie przeniesiono ją na Wilhelmsplatz, ale w 1975 roku, po przebudowie, powróciła na rynek. Od 2020 r. fontanna przechodzi renowację.

Bunkier[edytuj | edytuj kod]

W 1940 r. pod rynkiem zbudowano bunkier na 5400 miejsc. Podczas budowy odsłonięto fundamenty średniowiecznych budynków, które powstały w XV wieku. Zostały one rozebrane podczas rozbudowy placu w XIX wieku[16].

Ciekawostką jest hotel bunkrowy, który istniał pod rynkiem w Stuttgarcie od 1945 do 1985 r. Ten hotel miał zwykłe wyposażenie, ale zamiast okien były tylko szyby wentylacyjne. Dawny kompleks bunkrów zamieniono na tani hotel na 100 miejsc noclegowych (początkowo z łóżkami polowymi). Pokoje istnieją do dziś, ale są zniszczone i zapleśniałe[17]. Hotel bunkrowy można zwiedzać raz w roku w ramach Nocy Muzeów. Do 1997 r. z bunkra na rynek wychodziło się poprzez przeszklone wyjścia, obecnie wyjścia są zlicowane z płytą placu.

W 1995 r. ogłoszono konkurs architektoniczny na udostępnienie bunkra i przebudowę rynku. Zwycięski projekt pracowni Neugebauer i Roesch Architekten – wielofunkcyjny szklany pryzmat jako pawilon wejściowy do podziemnych sklepów – nie został zrealizowany.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Schuhhaus Bletzinger in Stuttgart: Familie seit vier Generationen an der Firmenspitze, „Stuttgarter Nachrichten”, stuttgarter-nachrichten.de [dostęp 2024-05-13] (niem.).
  2. a b Wie Stuttgart sein Gesicht verlor – WELT [online], DIE WELT, 17 listopada 2011 [dostęp 2024-05-09] (niem.).
  3. Marktplatz Stuttgart – Wochenmarkt und Treffpunkt im Stuttgarter Stadtzentrum [online], Urlaubsregion Stuttgart [dostęp 2024-05-09] (niem.).
  4. a b c Umgestaltung und Sanierung Marktplatz, Stuttgart-Mitte. [online], stuttgart-meine-stadt.de (niem.).
  5. Stadt Stuttgart will nächstes Millionenprojekt starten – Bauarbeiten für „Haus des Tourismus” stehen an. [online] (niem.).
  6. So wird der Stuttgarter Marktplatz umgestaltet. [dostęp 2024-05-09].
  7. Stuttgart: Marktplatz wird nun umgestaltet [online], stuttgarter-zeitung.de [dostęp 2024-05-09] (niem.).
  8. Neue Baumpflanzkübel für den Marktplatz [online], Landeshauptstadt Stuttgart, 24 maja 2022 [dostęp 2024-05-09] (niem.).
  9. Hitze-Hotspot Stuttgarter Marktplatz: CDU dringt auf mobile Bäume [online], stuttgarter-nachrichten.de [dostęp 2024-05-09] (niem.).
  10. Marktplatz in Stuttgart: Die ersten mobilen Bäume stehen [online], stuttgarter-nachrichten.de [dostęp 2024-05-09] (niem.).
  11. Umgestaltung des Stuttgarter Marktplatzes: Veranstalter laufen Sturm gegen Bäume [online], stuttgarter-zeitung.de [dostęp 2024-05-09] (niem.).
  12. Fontänenfeld sprudelt auf dem Stuttgarter Marktplatz [online], Landeshauptstadt Stuttgart, 14 kwietnia 2022 [dostęp 2024-05-09] (niem.).
  13. Sanierung eines Denkmals verzögert sich: Wann der Stuttgarter Marktbrunnen wieder sprudeln soll [online], stuttgarter-zeitung.de [dostęp 2024-05-09] (niem.).
  14. Kommentar zum Martkplatz: Ein Platz mit Geschichte [online], stuttgarter-nachrichten.de [dostęp 2024-05-09] (niem.).
  15. Nach der Absage des Sommerfestes: Stadtfest auf dem Marktplatz als Chance für Stuttgarts City [online], stuttgarter-nachrichten.de [dostęp 2024-05-09] (niem.).
  16. Annegret Kotzurek, Rainer Redies: Stuttgart von Tag zu Tag 1900-1949. Eine Chronik. Tübingen 2009, S. 145.
  17. Bunkerhotels in Stuttgart [online], Forschungsgruppe Untertage e.V., 26 grudnia 2010 [dostęp 2024-05-10] (niem.).