Matka Boża Pocieszenia z Czermnej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Matka Boża Pocieszenia
Miejsca kultu

Czermna, kościół katolicki

Sanktuarium

Parafia św. Marcina i Matki Bożej Pocieszenia w Czermnej

Początek kultu

ok. 1654

Czas powstania wizerunku

1520–1532

Data wspomnienia

ostatnia niedziela sierpnia

Autor

nieznany

Technika wykonania

malowany na desce

Rozmiar

180 x 101 cm

Koronowany

28 sierpnia 2011

Obraz Matki Bożej Pocieszenia (Matki Bożej Czermneńskiej) – cudowny wizerunek Maryi z Dzieciątkiem Jezus znajdujący się w Czermnej w powiecie tarnowskim, w województwie małopolskim.

Obraz znajduje się w głównym ołtarzu nowego kościoła sanktuaryjnego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Obraz Matki Bożej Pocieszenia pochodzi z lat 1520–1532[1], namalowany jest na dębowej desce, a podobrazie zostało zmontowane z trzech desek lipowych. Obraz w kształcie stojącego prostokąta posiada wymiary 180 x 101 cm[2]. Autor obrazu jest nieznany. Pierwsza historyczna wzmianka o obrazie Matki Boskiej z Czermnej pochodzi z aktu wizytacji kanonicznej z 1602. Wizerunek znajdował się w ołtarzu głównym (świadczyło to o wielkiej czci i być może już rozwiniętym kulcie). Wizerunek wówczas nie był przemalowany i przedstawiał Matkę Bożą Wniebowziętą[3]. Według lokalnej tradycji miał być przywieziony z Czech lub Niemiec. W 1997 odbyła się generalna konserwacja, zdjęto wówczas nałożoną na obraz sukienkę i koronę, odkryto wówczas, że obraz był dwukrotnie przemalowany i nie pochodzi z ok. 1700 r. jak wcześniej sądzono. W prawym dolnym rogu odnaleziono namalowanego fundatora wizerunku. Znaleziono też ślady po zawiasach, świadczące, że obraz był kiedyś środkową częścią tryptyku. W czermneńskim wizerunku łączy się dwoistość stylu i kompozycji. Postacie Madonny i Dzieciątka wskazują na renesans (wiek XVI), natomiast tło obrazu wskazuje styl gotycki (wiek XIII – XV). W niektórych szczegółach obraz Matki Bożej Pocieszenia przypomina wizerunek Matki Boskiej znajdujący się w klasztorze Kanoników Regularnych w Krakowie. Po zakończeniu konserwacji obraz Matki Bożej Pocieszenia został uroczyście odsłonięty 29 sierpnia 1998 roku w czasie Mszy św. pod przewodnictwem ks. bpa tarnowskiego Wiktora Skworca i abpa Tadeusza Kondrusiewicza z Moskwy[3].

Obraz znajdował się w głównym ołtarzu kościoła św. Marcina. Obecnie umieszczony jest w nowym kościele (sanktuarium), w starym kościele znajduje się jego kopia. Obraz umieszczony jest w specjalnej kasecie przeciwwłamaniowej. Zasłaniany jest obrazem przedstawiającym Pana Jezusa Ukrzyżowanego na tle Jerozolimy. Codziennie obraz jest uroczyście odsłaniany i zasłaniany przy dźwięku fanfar[1][3][4].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Matka Boża jest frontalnie ustawiona do widza, zwrócona lekko ku Dzieciątku Jezus. Spogląda przed siebie dotykając policzkiem głowy swego syna. W prawej ręce trzyma berło, a w lewej Jezusa. Jej prawe ucho jest odsłonięte. Dzieciątko Jezus jest owinięte do połowy pieluszką i siedzi na lewej ręce Maryi. Ma na sobie ozdoby z korali: naszyjnik z paciorków i bransolety na obydwu rączkach. Twarz Matki Boskiej i Jezusa są skupione a policzki zaróżowione. Oczy ich są szeroko otwarte. Matka Boska dzierży w prawej dłoni berło, osłaniając równocześnie tą ręką Dzieciątko, a mały Jezus podtrzymuje prawą rączkę na jabłku opartym na swoim kolanie, lewa dłoń opuszczona jest swobodnie w dół. Cała postać Madonny otoczona jest aureolą w promienie. Głowę Matki Boskiej i jej syna otaczają złociste aureole na które nałożone są korony. Nad postaciami dwaj aniołowie którzy trzymają okazałą z drogimi kamieniami, złocistą koronę. Maryja ma bogato zdobioną szatę w odcieniach zieleni i purpury. Pod stopami Maryi księżyc spod którego wygląda głowa anioła ze skrzydłami. Tuż przy ramie, w prawym dolnym rogu, klęczy u stóp Matki Bożej mały człowieczek, ze złożonymi do modlitwy rękami. Prawdopodobnie to fundator wizerunku (mógł być nim ówczesny proboszcz parafii). Tło to gęsta ściana lasu sięgająca wysokości twarzy Matki Jezus. Na samym dole obrazu leśna polana z piaszczystym terenem oraz kamieniami i mchem. Górne tło obrazu jest złote[1][3][5].

Kult[edytuj | edytuj kod]

W zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej w dziale rękopisów Pawła Żegoty z roku 1654 obraz Matki Bożej Czermneńskiej jest wymieniony między obrazami cudownymi w Polsce[6]. Do pierwszych świadectw o cudowności wizerunku należy zapis z 1654 roku[7]. W ostatnich latach w parafii odnotowano 67 świadectw doznanych cudów. Koronacja obrazu odbyła się 28 sierpnia 2011 r., której dokonał biskup tarnowski Wiktor Skworc, a od 26 sierpnia 2007 roku świątynia została podniesiona do rangi sanktuarium[8][9]. Pięć dni przed ostatnią niedzielą sierpnia trwa Wielki Odpust ku czci Matki Bożej z Czermnej[10]. W każdą środę odbywa się nieustająca nowenna. Od maja do września w I sobotę miesiąca odbywa się Apel Maryjny[11].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Proszę, Czermna – ile lat ma Matka Boska Pocieszenia? [online], Proszę wycieczki, 19 lutego 2020 [dostęp 2022-08-12] (pol.).
  2. Instytut Gość Media, Wizerunki maryjne [online], Instytut Gość Media, 8 czerwca 2020 [dostęp 2023-08-12].
  3. a b c d Cudowny obraz [online], czermna.diecezja.tarnow.pl [dostęp 2022-08-12].
  4. Marek Sztorc, Czermna, kościół św. Marcina [online], tarnowskiekoscioly.net [dostęp 2022-08-12] (pol.).
  5. Obraz Matki Bożej Pocieszenia z Czermnej
  6. Joanna Sadowska, Czermna. Perła w lesie [online], kosciol.wiara.pl, 26 maja 2020 [dostęp 2022-08-12] (pol.).
  7. Grzegorz Brożek, Czermna. Potrzebujemy pociechy [online], tarnow.gosc.pl, 30 sierpnia 2021 [dostęp 2022-08-12] (pol.).
  8. Katolicka Agencja Informacyjna KAI, Koronacja obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Czermnej | eKAI [online], eKAI | Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej [dostęp 2022-08-12].
  9. Koronacja [online], czermna.diecezja.tarnow.pl [dostęp 2022-08-12] (pol.).
  10. W sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Czermnej rozpoczyna się odpust [online], RDN, 25 sierpnia 2021 [dostęp 2022-08-12] (pol.).
  11. Home [online], czermna.diecezja.tarnow.pl [dostęp 2022-08-12].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]