Międzyresortowy Zespół do Spraw Reformy Zabezpieczenia Społecznego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Międzyresortowy Zespół do Spraw Reformy Zabezpieczenia Społecznego – organ kolegialny Rady Ministrów, istniejący w latach 1996–2000, powołany w celu zapewnienia sprawnej realizacji zadań Rządu w dziedzinie reformy zabezpieczenia społecznego.

Powołanie Zespołu[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie uchwały Rady Ministrów z 1996 r. w sprawie powołania Międzyresortowego Zespołu do Spraw Reformy Zabezpieczenia Społecznego ustanowiono Zespół[1].

Zadania Zespołu[edytuj | edytuj kod]

Do zadań Zespołu należało w szczególności:

  • rozpatrywanie projektów aktów prawnych, przedstawianych przez Pełnomocnika Rządu do Spraw Reformy Zabezpieczenia Społecznego,
  • inicjowanie opracowywania ekspertyz, materiałów studyjnych, prognoz i opinii dotyczących projektów aktów prawnych, wnoszonych przez Pełnomocnika Rządu do Spraw Reformy Zabezpieczenia Społecznego,
  • konsultowanie działań organów administracji rządowej w aspekcie ich związków z reformą zabezpieczenia społecznego.

Zespół przejął zadania należące dotychczas do Międzyresortowego Zespołu II do Spraw Reformy Systemu Zabezpieczenia Społecznego.

Skład Zespołu[edytuj | edytuj kod]

W skład Zespołu wchodzili:

Przewodniczący mógł zapraszać do udziału w pracach Zespołu członków Rady Ministrów oraz inne osoby.

Działania Zespołu[edytuj | edytuj kod]

Zespół brał udział w przeprowadzaniu postępowania uzgadniającego aktów prawnych dotyczących reformy zabezpieczenia społecznego, przedstawianych przez Pełnomocnika Rządu do Spraw Reformy Zabezpieczenia Społecznego[1].

W celu realizacji zadań Zespół mógł określać sposoby i terminy wykonania prac mających na celu przygotowanie projektu aktu prawnego oraz wskazywać organy odpowiedzialne za jego wykonanie.

Przewodniczący mógł powierzać poszczególnym członkom Zespołu, jak również zlecać jednostkom rządowym i pozarządowym opracowywanie tematów niezbędnych do realizacji zadań Zespołu.

W celu realizacji zadań Przewodniczący mógł powoływać komisje problemowe z udziałem ekspertów.

Zniesienie Zespołu[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie ustawy z 2000 r. o zmianie niektórych upoważnień ustawowych do wydawania aktów normatywnych oraz o zmianie niektórych ustaw zlikwidowano Zespół[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Uchwała nr 73 Rady Ministrów z dnia 2 lipca 1996 r. w sprawie powołania Międzyresortowego Zespołu do Spraw Reformy Zabezpieczenia Społecznego. M.P. z 1996 r. nr 45, poz. 435
  2. Ustawa z dnia 22 grudnia 2000 r. o zmianie niektórych upoważnień ustawowych do wydawania aktów normatywnych oraz o zmianie niektórych ustaw. Dz.U. z 2000 r. nr 120, poz. 1268