Obraz Matki Bożej Tylickiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Matka Boża Tylicka
Uzdrowienia Chorych i Opiekunka Rodzin
Ilustracja
Wnętrze nowego kościoła – widok na główny ołtarz z wizerunkiem Matki Bożej Tylickiej
Miejsca kultu

Tylicz, kościół katolicki

Sanktuarium

Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tyliczu

Początek kultu

po roku 1612

Czas powstania wizerunku

XVI/XVII

Data wspomnienia

12 września

Autor

prawdopodobnie Adrian Ysenbrandt

Rozmiar

100 x 150 cm

Obraz Matki Bożej Tylickiej - Opiekunki Rodzin i Uzdrowienia Chorych – obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, znajdujący się w kościele Imienia NMP (sanktuarium Matki Bożej Tylickiej) w Tyliczu, w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie Krynica-Zdrój.

Opis obrazu Matki Bożej[edytuj | edytuj kod]

Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z czasem został nazywany obrazem Matki Bożej Tylickiej. Wizerunek został podarowany w 1612 roku przez biskupa krakowskiego Piotra Tylickiego. Data powstania wizerunku jest nieznana. Wykonanie tego obrazu przypisuje się Adrianowi Ysenbrandtowi – niderlandzkiemu malarzowi, przypuszcza się więc, że obraz może liczyć ok. 500 lat (XVI/XVII wiek). Obraz został namalowany na desce o wymiarach 100 x 150 cm[1].

Obraz Maryi Tylickiej (wyróżnia się od innych wizerunków Maryi). Matka Boża trzyma swojego syna – Dzieciątko Jezus na prawej dłoni (na ogół jest to lewa dłoń). Dzieciątko Jezu nie siedzi, a stoi na kolanach i tuli się do Matki Bożej. Suknię Maryi przykrywa duży czerwony płaszcz. Wokół głowy Madonny i Dzieciątka są aureole. Na obrazie jest brak koron u Matki Boskiej jak i u Jezusa. Wizerunek tylicki robi wrażenie trójwymiarowego, ponieważ na pierwszym planie widnieje Maryja z Jezusem, a za nią w oddali widnieje odsłonięta kotara[2].

Obraz Maryi z Tylicza opisał bp Andrzej Jeż (biskup diecezji tarnowskiej) podczas homilii wygłoszonej w czasie ogłoszenia sanktuarium Matki Bożej Tylickiej (2016)[3]: "Na obrazie Matki Bożej Tylickiej oglądamy scenę pełną czułości i ciepła. Matka delikatnym gestem obejmuje swego Syna i przytula Go do Swojego policzka. Syn, tak jak to często robią dzieci, zakłada ręce na szyję Matki i tuli się w Jej ramionach. Dwie twarze, Matki i Syna trwają w miłosnym uścisku. Patrząc na ten obraz, czujemy się niejako przytuleni przez Maryję, objęci Jej troskliwym ramieniem. Kiedy będziemy wchodzić do tego sanktuarium, będziemy mieli doświadczenie Jej matczynej bliskości i obecności. W jej Matczynych ramionach, zawsze odnajdujemy również Jezusa. Maryja, przytulając nas do swego serca, prowadzi nas do Jezusa i chce byśmy, tak jak Ona objęli Go z miłością, byśmy uczynili z Niego centrum swojego życia i ostateczny cel naszej ziemskiej drogi...".

Kult Maryi[edytuj | edytuj kod]

Przez kilka stuleci wizerunek Madonny z Dzieciątkiem znajdował się w drewnianym kościele pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła w głównym ołtarzu[4]. Obecnie obraz znajduje się w wielkim ołtarzu (nowego) kościoła Imienia Maryi w Tyliczu. Obraz Matki Bożej posiada srebrną zasłonę, na której przedstawiona jest scena Zwiastowania NMP[5]. Obraz jest uroczyście odsłaniany i zasłaniany.

27 sierpnia 2016 roku bp Andrzej Jeż podniósł kościół pw. Imienia Maryi Panny w Tyliczu do godności sanktuarium Matki Bożej Tylickiej – Opiekunki Rodzin i Uzdrowienia Chorych[6].

Przez cały rok przybywają licznie pielgrzymi, jest ich około 60 tysięcy rocznie[7]. W sanktuarium istnieje Księga Łask i Podziękowań. Wpisy świadczą, że oprócz mieszkańców Tylicza, wpisują się wierni z całej Polski i zagranicy[7][1]. Główne doroczne uroczystości ku czci Maryi Tylickiej odbywają się w niedzielę w okolicy 12 września, kiedy przypada liturgiczne wspomnienie Imienia NMP.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Sanktuarium Matki Bożej Tylickiej [online], www.e-tylicz.pl [dostęp 2022-06-27].
  2. Obraz Matki Bożej z Tylicza
  3. Obraz < Parafia Tylicz [online], www.parafiatylicz.pl [dostęp 2022-06-27].
  4. Sanktuarium w Tyliczu koło Krynicy [online], Turystyczne propozycje, 26 grudnia 2018 [dostęp 2022-06-27] (pol.).
  5. Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła Tylicz [online], Velo Małopolska [dostęp 2022-06-27] (pol.).
  6. Tylicz: Diecezja tarnowska ma nowe sanktuarium [online] [dostęp 2022-06-27] (pol.).
  7. a b Redakcja, Matka Boża Tylicka - Opiekunka Rodzin i Uzdrowienie Chorych ma sanktuarium! [online], Gazeta Krakowska, 26 sierpnia 2016 [dostęp 2022-06-27] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]