Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
103. edycja wyścigu kolarskiego Tour de France odbyła się w dniach 2 – 24 lipca 2016 roku. Liczyła dwadzieścia jeden etapów o łącznym dystansie 3529 km. Wyścig ten zaliczany jest do rankingu światowego UCI World Tour 2016 .
[1]
EtapData Start – Meta type Dystans (km) Zwycięzca etapu Lider 1 2 lipca 2016 Mont-Saint-Michel – Plaża Utah płaski 188 Mark Cavendish Mark Cavendish 2 3 lipca 2016 Saint-Lô – Cherbourg-en-Cotentin pagórkowaty 183 Peter Sagan Peter Sagan 3 4 lipca 2016 Granville – Angers płaski 223,5 Mark Cavendish Peter Sagan 4 5 lipca 2016 Saumur – Limoges płaski 237,5 Marcel Kittel Peter Sagan 5 6 lipca 2016 Limoges – Le Liorangórzysty 216 Greg Van Avermaet Greg Van Avermaet 6 7 lipca 2016 Arpajon-sur-Cère – Montauban płaski 190,5 Mark Cavendish Greg Van Avermaet 7 8 lipca 2016 L'Isle-Jourdain – Lac de Payollegórski 162,5 Steve Cummings Greg Van Avermaet 8 9 lipca 2016 Pau – Bagnères-de-Luchon górski 184 Chris Froome Chris Froome 9 10 lipca 2016 Vielha e Mijaran – Ordino-Arcalísgórski 184,5 Tom Dumoulin Chris Froome 10 12 lipca 2016 Escaldes-Engordany – Revel górzysty 197 Michael Matthews Chris Froome 11 13 lipca 2016 Carcassonne – Montpellier płaski 162,5 Peter Sagan Chris Froome 12 14 lipca 2016 Montpellier – Chalet Reynardgórski 178 Thomas De Gendt Chris Froome 13 15 lipca 2016 Bourg-Saint-Andéol – Grotte Chauvet 2 - Ardèchejazda indywidualna na czas 37,5 Tom Dumoulin Chris Froome 14 16 lipca 2016 Montélimar – Villars-les-Dombes płaski 208,5 Mark Cavendish Chris Froome 15 17 lipca 2016 Bourg-en-Bresse – Culoz górski 160 Jarlinson Pantano Chris Froome 16 18 lipca 2016 Moirans-en-Montagne – Berno pagórkowaty 209 Peter Sagan Chris Froome 17 20 lipca 2016 Berno – Finhaut górski 184,5 Ilnur Zakarin Chris Froome 18 21 lipca 2016 Sallanches – Megève jazda indywidualna na czas 17 Chris Froome Chris Froome 19 22 lipca 2016 Albertville – Saint-Gervais-les-Bains górski 146 Romain Bardet Chris Froome 20 23 lipca 2016 Megève – Morzine górski 146,5 Ion Izagirre Chris Froome 21 24 lipca 2016 Chantilly – Paryż płaski 113 André Greipel Chris Froome
Na starcie tego wieloetapowego wyścigu stanęły 22 zawodowe ekipy, 18 drużyn jeżdżących w UCI World Tour 2016 i 4 profesjonalne zespoły zaproszone przez organizatorów z tzw. „dziką kartą”.
Lista drużyn uczestniczących w wyścigu:
Etap 1 – 02.07: Mont-Saint-Michel > Plaża Utah, 188 km [ edytuj | edytuj kod ]
Etap 2 – 03.07: Saint-Lô > Cherbourg-en-Cotentin, 183 km [ edytuj | edytuj kod ]
Etap 3 – 04.07: Granville – Angers, 223,5 km [ edytuj | edytuj kod ]
Etap 4 – 05.07: Saumur – Limoges, 237,5 km [ edytuj | edytuj kod ]
Etap 5 – 06.07: Limoges – Le Lioran, 216 km [ edytuj | edytuj kod ]
Etap 6 – 07.07: Arpajon-sur-Cère – Montauban, 190,5 km [ edytuj | edytuj kod ]
Etap 7 – 08.07: L’Isle-Jourdain – Lac de Payolle, 162,5 km [ edytuj | edytuj kod ]
Etap 8 – 09.07: Pau – Bagnères-de-Luchon, 184 km [ edytuj | edytuj kod ]
Etap 9 – 10.07: Vielha e Mijaran – Ordino-Arcalís, 184,5 km [ edytuj | edytuj kod ]
Etap 10 – 12.07: Escaldes-Engordany – Revel, 197 km [ edytuj | edytuj kod ]
Etap 11 – 13.07: Carcassonne – Montpellier, 162,5 km [ edytuj | edytuj kod ]
Etap 12 – 14.07: Montpellier – Chalet Reynard, 178,0 km [ edytuj | edytuj kod ]
Etap 13 – 15.07: Bourg-Saint-Andéol – Caverne du Pont-d’Arc, 37,5 km [ edytuj | edytuj kod ]
Etap 14 – 16.07: Montélimar – Villars-les-Dombes, 208,5 km [ edytuj | edytuj kod ]
Etap 15 – 17.07: Bourg-en-Bresse – Culoz, 160 km [ edytuj | edytuj kod ]
Etap 16 – 18.07: Onoz – Berno, 209 km [ edytuj | edytuj kod ]
Etap 17 – 20.07: Lyss – Finhaut, 184,5 km [ edytuj | edytuj kod ]
Etap 18 – 21.07: Sallanches – Megève, 17 km [ edytuj | edytuj kod ]
Etap 19 – 22.07: Albertville – Saint-Gervais-les-Bains, 146 km [ edytuj | edytuj kod ]
Etap 20 – 23.07: Megève – Morzine, 146,5 km [ edytuj | edytuj kod ]
Etap 21 – 24.07: Chantilly – Paryż, 113 km [ edytuj | edytuj kod ]
Liderzy klasyfikacji po etapach [ edytuj | edytuj kod ]