Administratura apostolska Harbinu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Administratura apostolska Harbinu
天主教愛沙尼亞宗座署理區
Ilustracja
katedra
Państwo

 Chiny

Siedziba

Harbin
Catholic Mission, Harbin, Sungkiang, China

Data powołania

28 maja 1931

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Metropolia

zależna bezpośrednio od Stolicy Apostolskiej

katedra

Katedra Najświętszego Serca Jezusa w Harbinie

Administrator apostolski

bp Joseph Yue Fusheng

Położenie na mapie Heilongjiangu
Mapa konturowa Heilongjiangu, na dole znajduje się punkt z opisem „Harbin”
Położenie na mapie Chin
Mapa konturowa Chin, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Harbin”
Ziemia45°45′N 126°38′E/45,750000 126,633333

Administratura apostolska Harbinu (łac. Apostolica Administratio Harbinus, chiń. 天主教愛沙尼亞宗座署理區) – rzymskokatolicka administratura apostolska ze stolicą w Harbinie w prowincji Heilongjiang, w Chińskiej Republice Ludowej. W nomenklaturze Patriotycznego Stowarzyszenie Katolików Chińskich nosi nazwę diecezja Heilongjiang.

Historia[edytuj | edytuj kod]

28 maja 1931, za pontyfikatu papieża Piusa XI, erygowano administraturę apostolską Harbinu. Dotychczas wierni z tych terenów należeli do wikariatu apostolskiego Syberii (obecnie diecezja Przemienienia Pańskiego w Nowosybirsku w Rosji). Początkowo urząd administratora apostolskiego pełnili delegaci apostolscy w Chinach.

Od zwycięstwa komunistów w chińskiej wojnie domowej w 1949 administratura, podobnie jak cały prześladowany Kościół katolicki w Chinach, nie może normalnie działać. Nowe władze państwowe postanowiły scalić wszystkie jednostki kościelne w prowincji Heilongjiang. W latach 1959 - 1983 istniała więc diecezja harbińska, po czym zmieniono nazwę na diecezja Heilongjiang. Działania te przeprowadzano bez zgody papieża, więc z punktu widzenia prawa kanonicznego były one nielegalne i nieważne[1].

W latach 1959 – 1992 diecezją Heilongjiang zarządzał mianowany przez Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich antybiskup.

Pierwszy znany administrator apostolski z Kościoła podziemnego (wiernego papieżowi) ks. Joseph Zhao Hongchun objął urząd w 2011. W 2012, w opozycji do niego, Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich mianowało na biskupa Heilongjiang Josepha Yue Fushenga. Yue Fusheng nie był uznawany przez Stolicę Apostolską za prawowitego ordynariusza. 22 września 2018 został uznany przez Watykan za legalnego biskupa na mocy Umowy Tymczasowej w sprawie mianowania biskupów podpisanej pomiędzy Stolicą Apostolską i Chińską Republiką Ludową[2].[1][3].

Administratorzy apostolscy[edytuj | edytuj kod]

Antybiskupi Harbinu i Heilongjiang[edytuj | edytuj kod]

Ordynariusze mianowani przez Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich nieposiadający mandatu papieskiego:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Deon Chiny: Kolejne święcenia bez zgody papieża
  2. Watykan podpisał umowę z Chinami. Papież uznał chińskich biskupów [online], www.fronda.pl [dostęp 2019-03-30] (pol.).
  3. Bishop Joseph Yue Fusheng [Catholic-Hierarchy] [online], www.catholic-hierarchy.org [dostęp 2019-03-30].
  4. a b Włoch

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]