Baoguang si

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Baoguang si
Dashi si
Ilustracja
Fragment klasztoru z pagodą
Państwo

 Chiny

Miejscowość

Chengdu,

Rodzaj klasztoru

klasztor buddyjski

Właściciel

chan

Prowincja

Syczuan

Typ zakonu

męski

Materiał budowlany

drewno, kamień

Położenie na mapie Chin
Mapa konturowa Chin, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Baoguang si”
Ziemia30°50′03″N 104°09′29″E/30,834183 104,158044
Strona internetowa

Baoguang si (chiń. 宝光寺; pinyin: Bǎogūangsì; pol. Klasztor Drogocennego Światła) – chiński klasztor buddyjski związany ze szkołą chan.

Historia klasztoru[edytuj | edytuj kod]

Uważa się, że klasztor powstał w czasie panowania Wschodniej dynastii Han, około 1900 lat temu, pomiędzy 25 a 220 r. Obecnie znajduje się ok. 20 km na północ od Chengdu, w dzielnicy Xindu i zajmuje powierzchnię 10 ha (100000 m²), przy czym same budynki zajmują około 30000 m². Jest jednym z czterech wielkich klasztorów położonych blisko rzeki Jangcy. Nosił nazwę Dashi si. Aktualna nazwa klasztoru pochodzi z ok. 880 r. Została nadana przez cesarza Xizonga, który przebywał w tym klasztorze, gdy uciekł przed rebelią Huang Chao z Chang’anu i zatrzymał się w tym klasztorze. Cesarz podobno zobaczył "święte światło" bijące ze szczytu pagody. Jednak według tekstu na steli odkrytej w klasztorze w roku 1996 wynika, że zmiana nazwy klasztoru na Baoguang nastąpiła w 741 r., a więc przypisywanie zmiany nazwy cesarzowi może należeć po prostu do legendy[1].

W pierwszym okresie istnienia klasztor ten nie był zbyt znany. Po raz pierwszy wspomina się o nim w tekstach z okresu panowania dynastii Tang.

Baoguang si był kilkakrotnie odnawiany, niszczony i odbudowywany. Gdy cesarz przebywał w nim w 880 r. klasztor został odnowiony i rozbudowany. Po raz pierwszy został zniszczony w 1200 r. Został odbudowany na początku okresu Ming. Potem został odnowiony - prace były sponsorowane przez Yanga Tinghe and Yanga Shengyana. Pod koniec panowania Mingów i na początku panowania Qingów został spalony. Po raz kolejny został odbudowany w 1670 r. przez 35 mistrza chan szkoły linji nazwiskiem Yinmi. Za cesarzy Kangxi (pan. 1661-1722) i Guangxu (pan. 1875-1908) z dynastii Qing został całkowicie odnowiony. Został wtedy zaliczony do czterech najświetniejszych klasztorów w Chengdu (obok Wenshu yuan, Shaojue si i Caotang si) oraz do czterech wielkich klasztorów rzeki Jangcy (obok Wenshu yuan w Chengdu, Jinshan si w Zhenjiang i Gaowen si w Yangzhou[1].

W 1109 r. 11 mistrz chan w linii szkoły linji wygłosił mowę, której podobno słuchały tysiące ludzi[1].

16 sierpnia 1956 r. klasztor znalazł się w pierwszej grupie Dziedzictwa Historycznej i Rewolucyjnej Kultury Syczuanu. 7 lipca 1980 ponownie znalazł się tej liście, a 25 czerwca 2001 został już potraktowany jako główny obiekt dziedzictwa Syczuanu.

Obiekty klasztoru[edytuj | edytuj kod]

Cały kompleks został wybudowany z drewna i kamieni wzdłuż typowej osi południe-północ. Klasztor ma 16 dziedzińców, 5 głównych budynków oraz kilka innych, pagodę, wieżę dzwonu i wieżę bębna. Przy centralnej osi klasztoru znajduje się mur (zhaobi) ze znakiem "fu" (szczęście), następnie brama klasztoru, pawilon Maitreji, pawilon Niebiańskich Królów (Obrońców), pagoda śarir, budynek Siedmiu Buddów, pawilon sutr i wzgórze Zixia. Po obu stronach znajdują się: wieża dzwonu i wieża bębna, budynek Arhatów, budynek dla gości, refektarz, budynek medytacji i kilka innych. W wielu świątyniach znajduje się ponad 400 kamiennych filarów.

  • Budynek Arhatów - pochodzi z okresu Qing. Wewnątrz znajduje się 518 dwumetrowych rzeźb arhatów oraz 59 posągów buddów i bodhisattwów. Dwa posągi arhatów przedstawiają cesarzy Kangxi i Qianlonga. Wszystkie posągi arhatów są zindywidualizowane, mają różne pozy i są kolorowo pomalowane. Budynek jest największym z wykonanych z ziemi budynków w Chinach. Jest uważany za jeden z czterech najwspanialszych budynków arhatów w Chinach. Na środku sali stoi posąg bodhisattwy Guanyin posiadający 28 głów, 56 rąk i 196 oczu.
  • Sheli ta (chin. 舍利塔) - pagoda śarir (znana także jako Baoguangsita). Jest to jedyny budynek klasztoru, który pochodzi z okresu Tang. Pagoda została wybudowana w latach 862-888. Ta kwadratowa trzynastokondygnacyjna budowla ma 30 m wysokości. Pierwsza kondygnacja (parter) jest znacznie wyższa od pozostałych poziomów. Okapy górnych kondygnacji są zadarte do góry, a z ich rogów zwieszają się miedziane dzwonki. Szczyt pagody jest pokryty złotem, a każda z czterech ścian na każdym poziomie zawiera trzy wyobrażenia Buddy także pokryte złotem. Niedługo po jej wybudowaniu górna część pagody częściowo się zawaliła. W okresie Ming zawaloną część odbudowano, jednak od siódmej kondygnacji w górę jest ona pochylona w stronę zachodnią. Pagoda ochrania 13 relikwii (śarira)[2]
  • Budynek Siedmiu Buddów - został wybudowany przez Zhenyina w 1861 r. U podstawy tej świątyni wyrzeźbiono dwa smoki, które są jedyną pozostałością z okresu panowania cesarza Xizonga. Posągi buddów mają od 3 do 4 metrów wysokości; są to buddowie Guangming, Duobao, Baosheng, Miaose, Guangbo, Libu i Emituo. Oprócz tych posągów znajduje się tam jadeitowy śpiący Budda, który jest darem buddystów z Birmy z 1991 r.
  • Budynek Siakjamuniego - pochodzi z okresu Qing i był kilkakrotnie odnawiany. Strop wspiera się na 42 kamiennych filarach. Wewnątrz znajduje się posąg Buddy, a po jego bokach stoją figury jego dwu uczniów Ānandy i Mahakaśjapy. Nad wejściem do tej świątyni znajdują się dwie maksymy: „Nie panowanie jest najlepszym panowaniem; nie rozwiązanie jest najlepszym rozwiązaniem”.
  • Budynek medytacji - położony jest we wschodniej części kompleksu i liczy 10 m wysokości. Znajduje się tu także 5-metrowa, pochodząca z okresu Qing i wyrzeźbiona z jednej dużej skały - stupa. Trzem rzeźbiarzom wykonanie jej zajęło trzy lata. Sala medytacji używana była przez Szkołę Czystej Krainy.
  • Pawilon "antyczny" - położony jest w zachodniej części klasztoru. Zawiera interesujące zbiory: tablicę wyrytą w 540 r., zwoje od króla Tajlandii z 1906 r., cztery relikwie (śarira) ze Śri Lanki, malunki i kaligrafie takich słynnych artystów chińskich jak Tang Bohu, Zhu Zhishan i Zhang Daqian.
  • Budynek sutr - jest to największy budynek klasztoru. Jego wymiary: 13 m wysokości i 40 m szerokości. Górna jego część przechowuje ponad 7000 zwojów drogocennych sutr, w tym 43 woluminy pochodzące z Dunhuangu. W budynku znajduje się także posąg 1000-rękiej bodhisattwy Guanyin[3].
  • Cennym obiektem klasztornym jest kamienna tablica, na której wyrzeźbiono 1000 postaci Buddy. Pochodzi ona z 540 r[4].

Adres klasztoru[edytuj | edytuj kod]

81 Baoguang Jie, Xindu District, Chengdu

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2018-03-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-11-30)].
  2. Xu (2007), 95.
  3. Baoguang Temple (Xindu) - Buddhist Temple in Chengdu [online], www.chinadiscovery.com [dostęp 2018-03-27].
  4. Harper (2007), 765

Źródła i bibliografia[edytuj | edytuj kod]