Przejdź do zawartości

Cerkiew św. Jana Ewangelisty w Łobaczewie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Cerkiew św. Jana Ewangelisty w Łobaczewie – unicka cerkiew parafialna we wsi Łobaczew, przeniesiona w 1762 roku do Terespola.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze wzmianki o parafii unickiej w Łobaczewie pochodzą z 1648 roku, kiedy to Łobaczew należał do dóbr Błotkowskich a ich właścicielami byli Wazowie (od 1615 roku, czyli od śmierci Krzysztofa Monwida Dorohostajskiego (1562-1615))[1]. Najstarszy zapis znajduje się w księgach kapituły brzeskiej z 1648 roku, dowiadujemy się także z niego, że parochem cerkwi Łobaczewskiej, św. Jana Ewangelisty w tym czasie był Jan Troczenie[2].

Cerkiew wraz z plebanią i dobrami należącymi do niej leżała na skraju wsi Łobaczew i sięgała na północny – wschód aż do wsi Ogrodniki. Podlegała pod dekanat brzeski i była fundowana przez Hetmana Wielkiego Litewskiego Ludwika Konstantego Pocieja (1664-1730), a jej prezbiterem w tym czasie był Stefan Pracki. Była to cerkiew drewniana z dachem gontowym, małą kopułką i krzyżami żelaznymi, oraz dzwonnicą stojącą obok. Miała ona oddzielne drzwi do babińca i oddzielne drzwi główne zamykane na wielki łańcuch jak podają akta wizytacyjne.

Część wizytacji nie zachowała się w oryginale i znamy je tylko z książki Lwa Pajewskiego «O cerkwiach brietskoj kapituly w naczali 2 polowiny XVIII w.»[3] wydanej w Wilnie w 1887 roku. Znajdujemy w tej pozycji opis wizytacji cerkwi Łobaczewskiej przeprowadzonej 22 stycznia 1759 roku. za rządów Piotra Bonieckiego pełniącego urząd proboszcza, czyli na 4 lata przed przeniesieniem cerkwi z Łobaczewa do Terespola.

Między wrześniem 1762 a grudniem 1763 roku nastąpiła translokacja cerkwi z Łobaczewa na obecne miejsce do założonego w 1697 roku Terespola, jako Cerkiew św. Apostoła Jana Teologa w Terespolu[4], przeniesienie nastąpiło łącznie z przeniesieniem wezwania, a w 1783 roku, w dokumentach konsystorskich czytamy o cerkwi terespolskiej, czyli łobaczewskiej[4]. Akta konsystorskiej podają także, że ówczesnym proboszczem, za którego rządów dokonała się translokacja był Piotr Boniecki[5]. W 2016 roku prowadzone prace archeologiczne potwierdziły istnienie i położenie cerkwi łobaczewskiej. Na miejscu znaleziono między innymi kafle z pieca opisanego przez Lwa Pajewskiego.

Proboszczowie parafii unickiej w Łobaczewie
  • - Jan Troczenie - 1648
  • - Stefan Pracki - 1726
  • - Piotr Boniecki - 1759-1763

Opis wizytacyjny[edytuj | edytuj kod]

Cerkiew kapituły Brzeskiej we wsi Łobaczew pod tytułem św. Jana ewangelisty (Ioanno-Bogosławskaja)[6] Cerkiew ta wizytowana była 22 lutego 1759 r. Zbudowana z drewna, ufundowana i wybudowana „w niepamiętnych czasach” ponad Bugiem, ołtarzem na wschód skierowana, lecz w obecnym swoim stanie – ruiny lada dzień i pogrebienia się w ziemi dla siebie mieysca upatruje. Można sądzić z tego nie tylko o starożytności samej cerkwi, ale i o starożytności ist-nienia na tych ziemiach prawosławia. Jednak w przy Bużnej stronie wizytor w swoim opisie przedstawił cerkiew Łobaczewską tylko ze wszyskimi atrybutami greko-wschodniego obrządu (unickiego). Widzimy tu nie tylko ikonostas, carskie wrota – często złocone i często ozdobione – z czterema ewangelistami i tajną wieczerzą, północne i południowe drzwi a także ikony – Zbawiciela, Matki Bożej, świętego Ewangelisty Jana, świętego Jerzego oraz świętych wielkich męczennic Barbary i Katarzyny, i ołtarz, priestol, i na nim antymins, a także żertownik, a przed ołtarzem kryłosy.

Z ksiąg służby Bożej cerkwi Łobaczewskiej w opisywanym czasie zostały następujące księgi: Ewangelie pisane ręcznie obecnie potrzebujące odnowienia, Służebnik pisany ręcznie, Oktoih, Trebnik wydany we Lwowie i Psałterz – także podniszczony. Zakrystia cerkwi Łobaczewskiej w czasie wizytacji także ukrywała kilka starych materiałów. Na pierwszym miejscu wizytator opisał ryzę droyetowey materii koloru różowego przetykanej srebrem. Później ryzę atłasu, ryzę traurnają. Także wymienił: kilich, diskos, lżice, krzyże, chorągwie i kadzielnice itp.

Przy cerkwi w Łobaczewie z dawnych czasów działało bractwo cerkiewne, które dbało o Bożą świątynię nie rozporządzawszy żadnymi funduszami i dochodami tylko swoimi składkami. Jednak najbardziej interesującym rozdziałem jak i w innych cerkwiach Brzeskiej Kapituły u wizytatora jest rozdział pod tytułem parochia et parochiani. Do cerkwi należało wtedy miasteczko Terespol, sioło Łobaczew, wsie – Błotkowo, Schuty (Lechuty) i Ogrodniki.

Należało do niej 386 dusz. Wszyscy oni w opinii wizytatora przyjęli unię i uważają się prawowiernymi katolikami – z wyjątkiem Iwana Sołoduchy (ze wsi Łobaczew, który w dworze Łobaczewskim za gumiennego zostaje i 5 lat nie bywa u spowiedzi i na nabożeństwach które są odprawiane przez unitów, słowami wizytatora nie działały na niego ni prośby, ni groźby a nawet władza kapłana. Dlatego wizytator nazywa tego dobrego męża i twardego wyznawcę prawosławnej wiary, możliwe, że tak samo mówił na innych mu podobnych mówiąc o nim – parszywa owieczka w owczarni Chrystusowej! Wymieniane są także inne 31 osób które nie chciały przyjąć unii. A oto te osoby, wiecznie drogie ruskiemu sercu i historii przy Bużnego kraju: Iwan Wojtyszuk z żoną, Matwiej Wojtyszuk z żoną, Anna Panasjanka, Miron Semeniuk, Stiepan Golosiuk, Roman Kobylczuk, Mikołaj Kowal z żoną, Jefimia Iwanowa Kucharowa, Eudokia Stangretowa, Lew Sinczuk z żoną, Jakow Lankowskij, Daria Stolariucha, Marcin Kuchar z żoną, Roman Egora z żoną, Andriej Kotik z żoną, Teodor Weremczuk z żoną, Grigorij Jurczuk, Franciszek Kowal, Prakseda Józefowa, Teodora Bagierowa, Anna Tyszowa, Grigorij Tyszuk i Piotr zięć Misiuczyn.

Prezbiter Łobaczewskiej cerkwi o. Piotr Bonicki przyjął stan jerejskij w 1749 roku z rąk biskupa Włodzimiersko-Brzeskiego Teodora Godebskiego, wizytator postawił Bonieckiemu ulitamatum aby ten doszedł do porozumienia z Terespolskimi dominikanami ale doszło do tego dopiero jak mu to zostało nakazane przez Brzeski Konsystorz greko-unicki. Przejdźmy do rozdziału bona et proventus cerkwi Łobaczewskiej. Po słowach wizytatora „beneficjum Łobaczewskie” istnieje od niepamiętnych czasów (ab immemorabili aewo) i nie wiadomo przez kogo została ona ufundowana. Starzy ludzie jak podaje to wizytator nie nazywają tej cerkwi Łobaczewską a nazywają ją zgodnie z wiekową tradycją cerkwią Zabużną Brzeską. Powiadają, że tak ją nazywano od wieków i co jej nadane było pod tą nazwą w dawniejszym funduszu, a dokumenty na co dawno przepadły.

Do tej cerkwi należała ziemia: a) na uroczysku Zatoka, granicząca z jednej strony z rzeką Bug a z drugiej z jeziorem, b) na uroczysku Boroczyłowka z jednej strony – granica Polatycka, a z drugiej – błoto … Wymieniono jeszcze grunta na przykład na uroczysku „Ziemia Niedogryzkowa” ta ziemia – większą częścią graniczyła z drogą Janowską, lecz podawanie tych wszystkich ziem ich nazw i granic i jak przechodziły z rąk do rąk zanudziłoby czytelnika. Polacy, aby wybudować w Brześciu na Piaskach „klasztor brygidek” – Polski rząd bez ceremonii zabrał cerkwi w Łobaczewie kawałek ziemi z gliniastym gruntem i stworzył tam cegielnię. Berens arendator folwarku Łobaczewskiego zabronił prezbiterowi Łobaczewskiemu dochodzić praw przed sądem grodzkim w Brześciu i składać tam skargi i swoje zażalenia na to bezprawie. Niebezinteresownie został zrobiony zapis legacyjny na Ziemię Niedogryzkową. „Ja niżej podpisany uznaje mój dobrowolny zapis na duszach które odeszły do Boga, pradziadów, dziadów, rodziców i innych moich członkach rodziny to jest: Joachimie Nowosziku, Marynie, Annie, Atanazji, Teodorze, Mikołaju, Michałowi i innych w „subotnik” odeszłych, aby za ich dusze corocznie na wieczne czasy po cztery liturgie było odprawianych, daję, daruję, i wiecznymi czasami zapisuję Łobaczewskiej cerkwi Ziemię Niedogryzkową z której prezbiter Łobaczewski i jego następcy mają płacić czynsz do kasy miejskiej, na potwierdzenie czego (zdrów na umyśle) krzyżem świętym podpisuję. Iwan Dmitruk” – Ta krótka legacja, potwierdzona świadectwem burmistrza miasta Brześcia 1 czerwca 1720 r. i nazwą „Sobotnikowy Zapis”.

Plebania według starego obyczaju składa się z izby pomalowanej na biało o dwóch oknach, z piecem z zielonych kafli i osobnym kominem, za tą izbą – komórka i kuchnia z piecem glinianym. Dach pokryty słomą a wszystko to było własnością ojca Bonieckiego. Ponad samym Bugiem było kilka stodół, zrobionych z chrustu. Było to od strony wschodniej a z zachodniej – rozciągnięte były ogrody cerkiewne i na nich do samej Janowskiej drogi – stodoła, … Z południowej strony stała cerkiew a za nią rozciągały się zimie cerkiewne aż do samych Ogrodnik. W tym czasie Łobaczewski prezbiter miał przywilej na połów ryb w rzece Bug.

W końcowym rozdziale wizytator pisze: „Cerkiew Łobaczewska przez swoją starożytność, chyli się ku upadkowi i grozi niebezpieczeństwem nie tylko księdzu, ale także wiernym przychodzącym na nabożeństwa. Dlatego w mocy nadanego mi prawa, chcę siłą obłożyć cerkiew interdyktem (tj. zakazać w niej odprawiania nabożeństw). Tak jak cała Łobaczewska gromada pokornie nam obiecywała i prosiła nas i dała zapewnienie, że w krótkim czasie zaczną remontować swoją cerkiew w taki sposób przydzielam na cerkiew nowy dzwon …, przyjmując te zapewnienie i prośbę przykazał: starą cerkiew rozwalić i z pozostałego dobrego drewna zrobić dzwonnicę na nowy dzwon, którą w przeciągu nie dalej trzech miesięcy – pod groźbą interdyktu przerobić na cerkiew”. W tymże końcowym rozdziale wizytator nakazuje prezbiterowi – na Anioł Pański rano i w wieczór dzwonić… co niedzieli suplikacyą śpiewać et caet…, głównym obrazem – wszystkie swoje zalecenia składa na „schizmatyka” Iwana Sołoduchę, którego nie mogli zwyciężyć i prześladowali; wizytator z obawy żeby ten „schizmatyk” nie popadł w paszczenki piekielne, nakazywał aby powziąć wszelkie metody aby nawrócił się do unii; jeśliby tego nie zrobił ma zostać uznany wyklętym tj. odłączonym, oddzielić od przebywania z ludźmi i ogłosić to po wszystkich cerkwiach i kościołach… Takimi to sposobami nawracano dobrowolnie do przechodzenia na unię. ”'

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Państwowe Historyczne Archiwum Białorusi w Mińsku (Нацыянальны гістарычны архіў Беларусі) dalej NGAB. NGAB. f. 1928. op. 1. spr. 26; K. Lepszy, Krzysztof Monwid Dorohostajski, w: Polski Słownik Biograficzny, Warszawa 2014, T. 5, (str. 331-333)
  2. Акты издаваемые Виленской Археографической комиссией для разбора древних актов, dalej AWAK. AWAK. Wilno 1908, T. 33. (str. 127)
  3. S., O cerkwiach brietskoj kapituly w naczali 2 polowiny XVIII w., - Wilno 1887, (str. 63)
  4. a b Litewskie Państwowe Archiwum Historyczne (Lietuvos Valstybes Istorijos Archyvas) dalej LVIA. LVIA f. 634. op. 3, spr. 401, (str. 291)
  5. LVIA f. 634, op. 3. spr. 15, s. 21v
  6. Lew Siemionowicz Pajewski: O церквахъ Бретской Капитулы. Въ начали 2-й половины XVIII в.. Вилна: 1887, s. 56-61.