Danuta Juzala

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Danuta Juzala
Data i miejsce urodzenia

9 lipca 1937
Kadłub

Data i miejsce śmierci

10 grudnia 2016
Wieluń

Posłanka IX kadencji Sejmu PRL
Okres

od 13 października 1985
do 3 czerwca 1989

Przynależność polityczna

Polska Zjednoczona Partia Robotnicza

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Srebrny Krzyż Zasługi Medal 40-lecia Polski Ludowej

Danuta Juzala (ur. 9 lipca 1937 w Kadłubie, zm. 10 grudnia 2016[1] w Wieluniu[2]) – polska polityk, posłanka na Sejm PRL IX kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Córka Antoniego i Janiny[2]. Od 1953 pracowała jako kontystka. Później zatrudniona była w prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Wieluniu. Od 1955 do 1962 była pracownikiem Wieluńskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego, a od 1962 placówki pełnomocnika Banku Inwestycyjnego w Wieluniu. Potem była dyrektorem Oddziału Narodowego Banku Polskiego w Wieluniu (do lat 90.). W 1976 uzyskała tytuł zawodowy magistra administracji w Studium Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Pełniła mandat radnej Miejsko-Gromadzkiej Rady Narodowej w Wieluniu, będąc przewodniczącą Komisji ds. Samorządowych. Zasiadała w plenum Zarządu Krajowego Ligi Kobiet Polskich, była też wiceprzewodniczącą Zarządu Wojewódzkiego i Zarządu Miejskiego tej organizacji. W 1985 uzyskała mandat posłanki na Sejm PRL IX kadencji w okręgu Sieradz z ramienia Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Zasiadała w Komisji Planu Gospodarczego, Budżetu i Finansów, Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektu ustawy o zmianach w organizacji naczelnych i centralnych organów administracji państwowej, Komisji Nadzwyczajnej do kontroli wdrażania programu realizacyjnego drugiego etapu reformy gospodarczej oraz w Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektu ustawy o mieniu komunalnym. W 1989 bez powodzenia ubiegała się o reelekcję.

W 1980 została wpisana do księgi zasłużonych dla miasta i gminy Wieluń. W latach 80. otrzymała również Medal 40-lecia Polski Ludowej, Srebrny Krzyż Zasługi i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W czasie pełnienia mandatu posła zasiadała w radzie dyrektorów przy naczelniku miasta i gminy Wieluń. W latach 2003–2007 była skarbnikiem Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego. Pochowana została 13 grudnia 2016 na cmentarzu parafialnym w Wieluniu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Informacje z serwisu Grobonet
  2. a b Danuta Juzala. rejestry-notarialne.pl.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]