Diecezja szanghajska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Diecezja szanghajska
天主教上海教区
Ilustracja
Katedra św. Ignacego w Szanghaju
Państwo

 Chiny

Siedziba

Szanghaj

Data powołania

13 grudnia 1933

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Metropolia

nankińska

Katedra

Katedra św. Ignacego w Szanghaju

Biskup diecezjalny

Joseph Shen Bin

Biskup pomocniczy

Joseph Xing Wenshi
Thaddeus Ma Daqin[1]

Dane statystyczne (2005)
Liczba wiernych

ok. 140 000[2]

Liczba kapłanów

70[2]

Powierzchnia

ok. 10 000 km²

Położenie na mapie Chin
31°11′34,8″N 121°25′54,1″E/31,193000 121,431694
Strona internetowa

Diecezja szanghajska (łac. Dioecesis Sciamhaevensis, chiń. 天主教上海教区) – rzymskokatolicka diecezja ze stolicą w Szanghaju, w Chińskiej Republice Ludowej. Diecezja jest sufraganią archidiecezji nankińskiej.

Mimo iż Szanghaj jest największym miastem Chin, diecezja szanghajska podlega władzy metropolitów z Nankinu. Spowodowane jest to tym, że od przejęcia rządów w Chinach kontynentalnych przez komunistów nie zmieniano podziału administracyjnego Kościoła katolickiego w tym państwie.

Na terenie diecezji znajduje się Bazylika Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych na Sheshan – ośrodek pielgrzymkowy katolików chińskich.

Historia[edytuj | edytuj kod]

13 grudnia 1933 erygowano wikariat apostolski Szanghaju. Tereny nowej administratury kościelnej należały wcześniej do wikariatu apostolskiego Nankinu.

W wyniku reorganizacji chińskich struktur kościelnych 11 kwietnia 1946 wikariat apostolski Szanghaju podniesiono do godności diecezji.

9 czerwca 1949 z biskupstwa szanghajskiego wydzielono nowe jednostki kościelne. Były to:

Z 1950 pochodzą ostatnie pełne, oficjalne kościelne statystyki. Diecezja szanghajska liczyła wtedy:

  • 195 księży (78 diecezjalnych i 117 zakonnych)
  • 226 zakonników i 690 sióstr zakonnych.

Od zwycięstwa komunistów w chińskiej wojnie domowej w 1949 diecezja, podobnie jak cały prześladowany Kościół katolicki w Chinach, nie może normalnie działać. 15 lipca 1950 biskupem został Ignatius Kung Pin-mei. Oprócz posługi w Szanghaju pełnił również funkcje administratora apostolskiego diecezji Suzhou (poprzednia diecezja Kung Pin-mei) i archidiecezji nankińskiej (której arcybiskup Paul Yü Pin został usunięty przez nowe władze). 8 września 1955 Ignatius Kung Pin-mei został aresztowany wraz z innymi kapłanami oraz świeckimi, uwięziony, a po pięciu latach skazany na dożywocie za zdradę stanu. W więzieniu przebywał do lipca 1985, a następnie do 6 stycznia 1988 w areszcie domowym. Nigdy nie wyrzekł się wierności papieżowi i nie przystąpił do Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich co mogło zapewnić mu wolność. 30 czerwca 1979 Jan Paweł II wyniósł go in pectore do godności kardynalskiej (jego nazwisko ujawniono na konsystorzu w 1991). W 1988, z pozwoleniem władz, wyemigrował do Stanów Zjednoczonych.

27 lutego 1985 potajemnie sakrę biskupią przyjął Joseph Fan Zhongliang SI, kapłan Kościoła podziemnego. Zarządzał on diecezją szanghajską w zastępstwie kard. Kung Pin-mei, aż do jego śmierci 12 marca 2000, gdy to jako koadiutor został kolejnym biskupem szanghajskim i administratorem apostolskim w Nankinie.

Jednocześnie od 1960 urząd biskupa Szanghaju sprawują, z polecenia Komunistycznej Partii Chin, księża Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich. W 2000 koncesjonowany przez władze biskup - Aloysius Jin Luxian pojednał się z papieżem i został koadiutorem bp. Josepha Fan Zhonglianga. Z powodu choroby Fan Zhonglianga diecezją, do swojej śmierci w 2013, zarządzał de facto Jin Luxian. 28 czerwca 2005 Joseph Xing Wenshi został biskupem koadiutorem szanghajskim. Na akt ten uzyskał zgodę zarówno Stolicy Apostolskiej jak i chińskiego rządu. Miał objąć on rządy w diecezji po śmierci obu dotychczasowych hierarchów. 4 kwietnia 2023 biskupem ordynariuszem Szanghaju został bez zgody Stolicy Apostolskiej Joseph Shen Bin. 15 lipca 2023 również papież Franciszek mianował go ordynariuszem tejże diecezji.


Ordynariusze szanghajscy[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Biskupi szanghajscy.

Biskupem diecezjalnym jest Joseph Shen Bin. Koadiutorem jest Joseph Xing Wenshi.

Biskupem pomocniczym jest Thaddeus Ma Daqin.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stolica Apostolska uznaje Ma Daqina biskupem pomocniczym. Mianowany został również koadiutorem, lecz fakt ten uznaje jedynie PSKCh
  2. a b Tylko Kościół oficjalny

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]