Dwór w Jarkowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dwór w Jarkowie
Symbol zabytku nr rej. 4226 z 15.10.1992 i z 14.01.2003[1]
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Jarkowo (Bartoszyce)

Typ budynku

dwór

Kondygnacje

1 – 2 + poddasze

Ukończenie budowy

XIX/ XX

Ważniejsze przebudowy

XIX/XX (dobudowa części)
lata 2000. (rewitalizacja)

Pierwszy właściciel

Erwin Engelbrecht

Położenie na mapie Bartoszyc
Mapa konturowa Bartoszyc, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Dwór w Jarkowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Dwór w Jarkowie”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Dwór w Jarkowie”
Położenie na mapie powiatu bartoszyckiego
Mapa konturowa powiatu bartoszyckiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Dwór w Jarkowie”
Ziemia54°16′01,28″N 20°47′30,22″E/54,267022 20,791728

Dwór w Jarkowie (niem. Gutshaus Erwienen) – dwór znajdujący się w Bartoszycach (Jarkowie), w województwie warmińsko-mazurskim. Wybudowany został wieloetapowo, w większości na przełomie XIX i XX wieku jako siedziba lokalnego folwarku, przed wojną własność Erwina Engelbrechta.

W 2014 znaczną część Jarkowa wraz z dworem włączono do Bartoszyc, obecnie jest to Jarkowo (Bartoszyce), na pozostałej części nie ma zabudowy.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Dwór położony jest we wsi Jarkowo, bezpośrednio przylegającej do północno-zachodnich obrzeży Bartoszyc. Znajduje się około 1 km od drogi krajowej nr 51 na odcinku BartoszycePrzejście graniczne Bezledy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia wsi ani samego majątku nie jest dokładnie znana. Wiadomo, iż budynek dworu, jako siedziby lokalnego folwarku, powstawał wieloetapowo[2]. Część parterowa wraz z poddaszem jest znacznie starsza, natomiast wyraźnie wyróżniająca się część dwukondygnacyjna – młodsza i pochodzi z przełomu XIX i XX wieku[2].

Budynek dworu był siedzibą lokalnego majątku, który w latach 20. XX wieku należał do dr. Erwina Engelbrechta[3]. Łączna powierzchnia dóbr w ówczesnym czasie sięgała 250 ha ziemi, na których w większości prowadzono uprawę nasion oraz hodowano konie i bydło[3].

W 1945 dobra przejęte zostały przez państwo polskie. W 1997 budynek, znajdujący się ówcześnie w nie najgorszym stanie, uległ groźnemu pożarowi[3]. Aktualnie od kilku lat dwór wraz z parkiem i stawami, bez zabudowań gospodarczych, są własnością osoby prywatnej. Dwór jest wyremontowany, utrzymany w bardzo dobrym stanie, otoczony płotem i służy jako prywatna rezydencja.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Dwór jest częścią większego kompleksu dawnego majątku Erwienen, na który składał się budynek samego dworu, park ze stawami oraz zabudowania gospodarczo- folwarczne.

Elewacja parkowa dworu

Sam budynek dworu założony jest na planie litery T. Część wydłużoną stanowi starsza, parterowa część budowli, która nakryta jest dachem mansardowym, w którym znajdują się liczne okna- wystawki, w tym jedna znajdująca się od strony parku – duża, szachulcowa i zamknięta eliptycznie[2]. Innej konstrukcji jest zbudowana na przełomie XIX i XX wieku część dwukondygnacyjna wraz z użytkowym poddaszem. Jest ona nakryta dachem dwuspadowym, na osi elewacji parkowej posiada wykusz, a dach dodatkowo zdobiony jest ażurowym rozwinięciem konstrukcji więźby dachowej w szczytach[2].

Przylegający do dworu park znajduje się w większości od strony elewacji ogrodowej, gdyż część frontowa umiejscowiona jest niemal bezpośrednio przy lokalnej drodze. Park utrzymany jest w bardzo dobrym stanie, a ponadto na jego terytorium znajduje się staw, który przed rewitalizacją dawał początek lokalnemu strumieniowi. Obecnie na terenie parku wytyczone są alejki spacerowe oraz znajdują się w nim liczne elementy tzw. małej architektury, jak kładki, ławeczki czy mostki. Przed elewacją frontową (głównym wejściem do wnętrz) znajdują się trzy stare pomnikowe[2] dęby.

Poza dworem we wsi znajdują się także liczne zabudowania gospodarcze, które wraz z nim tworzą układ zamkniętego do wewnątrz czworoboku[2]. Zabudowania, dawna stodoła, dwa budynki gospodarcze i budynek mieszkalny, obecnie mają charakter mieszkalno- magazynowy i utrzymane są w różnym, przeważnie średnim, stanie.

Zabytek[edytuj | edytuj kod]

W skład zespołu dworskiego i folwarcznego w Jarkowie, wpisanego do rejestru zabytków nieruchomych (nr rej.: 4226 z 15.10.1992 i z 14.01.2003), wchodzą: dwór, budynek mieszkalny, dwa budynki gospodarcze, stodoła i park[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Rejestr zabytków nieruchomych – województwo warmińsko-mazurskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023, s. 1–2 [dostęp 2015-09-30].
  2. a b c d e f Jarkowo. [w:] Katalog polskich pałaców, dworów i zamków [on-line]. [dostęp 2009-10-04]. (pol.).
  3. a b c Gutshaus Karkowo - Erwienen. [w:] Ostpreussen.net [on-line]. [dostęp 2009-10-04]. (niem.).