Przejdź do zawartości

Dyscophus insularis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dyscophus insularis[1]
Grandidier, 1872
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

płazy

Rząd

płazy bezogonowe

Podrząd

Neobatrachia

Rodzina

wąskopyskowate

Podrodzina

Dyscophinae

Rodzaj

Dyscophus

Gatunek

Dyscophus insularis

Synonimy
  • Dyscophus insularis Grandidier, 1872
  • Dyscophus grandidieri Boulenger, 1896
  • Dyscophus beloensis Mocquard, 1902
  • Phrynocara quinquelineatum Boettger, 1913
  • Discophys quinquelineatusNoble & Parker, 1926
  • Dyscophus quinquelineatusParker, 1934
  • Discophus insularisGuibé, 1950[2]
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]

Dyscophus insularisgatunek płaza bezogonowego z rodziny wąskopyskowatych (Microhylidae), zasiedlający zachodni Madagaskar. Przybiera brązowo-szarawe barwy oraz osiąga rozmiar 4–5 cm. Występuje głównie w suchych siedliskach, a jego populacji nie zagraża wyginięcie.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Z wyglądu przypomina dwa pozostałe gatunki z rodzaju Dyscophus, ale jest od nich mniejszy, osiągając rozmiary od 4 do 5 cm (przy czym samce są mniejsze od samic)[4]. Skóra D. insularis jest brązowo-szarawa z miejscowymi ciemniejszymi znakowaniami[4]. Zaobserwowano dużą zmienność w morfologii oraz kolorze skóry pomiędzy populacjami z różnych regionów, co sugeruje, że D. insularis może być w rzeczywistości zbiorem kilku blisko spokrewnionych gatunków[3].

Występowanie i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Płaz ten występuje na północno-zachodnim oraz zachodnim Madagaskarze[4]. Osobniki tego gatunku widywane były na wysokości do 751 m n.p.m.[3] Jego obecność została stwierdzona w m.in. w Ambanja, Tsingy de Bemaraha, oraz w Parkach Narodowych Tsimanampetsotsa i Ankarafantsika[4]. D. insularis zasiedla sawanny oraz suche lasy tropikalne, także bardziej wilgotne lasy w północnej części zasięgu[3]. Rozmnaża się w płytkich okresowych zbiornikach wodnych[3].

Status[edytuj | edytuj kod]

W związku z jego szerokim zasięgiem występowania, dużą populacją oraz dużym potencjałem do adaptacji, gatunek ma status najmniejszej troski (LC) w czerwonej księdze gatunków zagrożonych[3]. Przewiduje się natomiast, że zanik jego naturalnych siedlisk może w przyszłości doprowadzić do spadku populacji[4]. Osobniki D. insularis sprzedawane są również sporadycznie jako zwierzęta terrarystyczne, nie ma to jednak znacznego wpływu na wielkość jego populacji[3][4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dyscophus insularis, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Darrel R. Frost, Dyscophus insularis Grandidier, 1872, [w:] Amphibian Species of the World: an Online Reference. Version 6.2 [online], American Museum of Natural History, New York, USA [dostęp 2024-06-11] (ang.).
  3. a b c d e f g IUCN SSC Amphibian Specialist Group, Dyscophus insularis, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2016 [dostęp 2024-06-11] (ang.).
  4. a b c d e f Dyscophus insularis, [w:] AmphibiaWeb [online], University of California, Berkeley, CA, USA [dostęp 2020-07-22].