Przejdź do zawartości

Dyskusja wikiprojektu:Średniowiecze/Kwestie problematyczne

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
  • Te hasła w obecnym kształcie się dublują. Nie sądzicie, że patrymonium ujęte jako jednostka terytorialna jest słownikowym wariantem tego, co mówi zasada patrymonializmu? Jak dla mnie, patrymonializm mógłby to załatwić, z osobną adnotacją, że państwo, gdzie stosowano tę zasadę, nazywano z perspektywy władcy jego patrymonium. Samo zaś hasło patrymonium odsyłałoby do patrymonializmu i wyjaśniało inne zastosowania (Sancti Petri) tej nazwy. Tar Lócesilion (dyskusja) 14:52, 18 sty 2011 (CET)
Zaraz zaraz, inne wikipedie rozgraniczają te plemiona. Nie będę integrował, dopóki sprawa się nie wyjaśni. Trzeba dopracować obydwa artykuły. Tar Lócesilion (dyskusja) 16:37, 5 lut 2011 (CET)
Swebowie, Swewowie - to nic innego jak związek plemion, do których zaliczali się: Kwadowie, Semnonowie, Longobardowie i Alemanowie, szczególnie za czasów Marboda i późniejszego Ariowista. Związek ten można porównać do Związku Wieleckiego złożonego z czterech podstawowych plemion: Chyżan, Czrezpienian, Doleńców i Redarów i dalszej plejady pomniejszych. Także Kwadowie czasem bywali nazywani Swewami na określenie bardziej związku niźli plemienia Swebów (Swewów), podobnie jak Słowian nazywano Antami czy Sklawinami - szczególnie za czasów Jordanesa w VI w n.e., choć ten jeszcze dokonywał prób ich klasyfikacji do jednej wielkiej rodziny plemion wschodniosłowiańskich łącznie z Wenedami (choć ci ze słowiańszczyzną nie mieli nic do czynienia). Art: Kwadowie jest poprawny, natomiast w drugim rozszerzyłbym pojęcie związek plemion germańskich z wypisem tych, które do niego należały. Kargul1965 dyskusja 05:56, 23 lut 2011 (CET)
  • Nie widzę powodu, Swebowie to nazwa ogólna/etniczna - nie plemienna, za Swebów uważało się wiele plemion germańskich, to trochę jakby zintegrować Obodrytów, Wieletów, Wiślan etc. z artykułem Słowianie --Nietzsche (dyskusja) 18:14, 28 lip 2012 (CEST)
  • Wydaje mi się, że to prawie to samo, właściwie do integracji. Tar Lócesilion (dyskusja) 10:08, 2 lut 2011 (CET)
  • To chyba jednak nie to samo. Uniwersalizmy dotyczą przede wszystkim średniowiecza i zachodniej Europy. Są pewną cechą średniowiecznej kultury jako całości. Natomiast cezaropapizm/papocezaryzm to pewne koncepcje władzy w państwie, wykraczające poza średniowiecze i zachodnią Europę. Wszystkie hasła do rozwinięcia i do pozostawienia osobno. Bluszczokrzew (dyskusja) 14:35, 2 lut 2011 (CET)

Czy to nie powinno być tak, żeby tytuł brzmiał „Królestwo Galicji (Iberia)” dajmy na to, bo Galicii to hybryda polsko-hiszpańska, aż oczy bolą; a w art. Królestwo Galicji ujednoznacznienie do naszej podkarpackiej Głodomerii i hiszpańskiej Galicji? Tar Lócesilion (dyskusja) 08:39, 5 lut 2011 (CET)

Bitwa nad Worsklą - komtur Tomasz Szurwiłło

Czytając o bitwie pod Worsklą zaintrygowała mnie postać Tomasza Szurwiłły (nazwisko litewskie albo pruskie, a komtur Rastenborka), dowódcy posiłków krzyżackich. Google powielają jedynie informacje z wikipedii [1], poza jedną stroną [2], z której wynikałoby że jest to informacja z kroniki Długosza. Szukam więc dalej, lecz wg hasła o Kętrzynie (Rastenborku) tam nie było komturów, jeno prokuratorzy, którzy "posiadali uprawnienia komturów w zakresie lokacji wsi". Ale na liście prokuratorów kętrzyńskich takiej postaci nie ma. Z kolei ci prokuratorzy podlegali komturom bałgijskim, ale na tej liście też go nie ma. Coś mnie się widzi, że Długosz popełnił błąd i ten błąd został powielony u nas, w wikipedii i za naszym pośrednictwem rozprzestrzenia się dalej. Jestem ciekaw waszych opinii. Ps. Pisałem w tej sprawie do Drewitza, może coś znajdzie, choć on swe hasła o komturach pisze głównie na podstawie książki Macieja Dorny Bracia zakonu krzyżackiego w Prusach w latach 1228-1309. Ps.2. Nie zgłosiłem akcesu do waszego projektu, ale mam nadzieję, że wybaczycie mą śmiałość :)--Kriis (dyskusja) 12:01, 17 lut 2011 (CET)