Edward Sitarz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Edward Sitarz
Data i miejsce urodzenia

2 marca 1924
Zarzecze

Data i miejsce śmierci

15 VIII 1944
Góry Miechowskie

Odznaczenia
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari Krzyż Walecznych (od 1941, dwukrotnie) Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami Krzyż Partyzancki

Edward Sitarz (ur. 2 marca 1924 w Zarzeczu, zm. 15 VIII 1944 w Górach Miechowskich) – żołnierz konspiracji akowskiej, partyzant w Inspektoracie Miechowskim, kawaler Orderu Virtuti Militari.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem Tomasza, włościanina zarzeckiego, i Antoniny z d. Socha. Do AK został przyjęty w kwietniu 1942, zaprzysiężony został w Nisku. Należał do grupy sabotażowo-dywersyjnej w niżańskiem pod dowództwem Stanisława Jazdowskiego ps. „Ryś”. Pod dowództwem tego ostatniego brał udział 19 października 1943 w akcji uwolnienia więźniów w Leżajsku, która zakończyła się sukcesem[1]. Dowodził „Ryś”, a z Sitarzem brali w niej udział m.in. członkowie placówki AK w Zarzeczu: Ryszard Młynarski ps. „Aleksander” (ojciec Danuty Hübner) oraz Tadeusz Pacyna ps. „Borowik”[2]. Następnie udali się oni w Góry Miechowskie, gdzie walczyli w Oddziale Partyznackim „Skrzetuski”, na czele którego stał „Borowik”. W grupie tej walczył też inny zarzeczanin – Aleksander Sarnikowski ps. „Puk”.

Śmierć i upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

Sitarz zginął (razem z „Rysiem”) 15 VIII 1944 walcząc z Niemcami. Miał ukończone zaledwie 20 lat. Dla jego rodzinnego Zarzecza wtedy wojna była już skończona. Jego śmierć upamiętnia pomnik w Górach Miechowskich[3]. Został pochowany na cmentarzu w Słaboszowie. Nosił pseudonim „Leszek”.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Edward Sitarz ps. „Leszek”, [w:] Oddali życie za Polskę. Żołnierze i dowódcy AK obwodu Nisko-Stalowa Wola, red. B. Chmura, D. Garbacz, T. Michalewicz, Z. Paszkiewicz, S. Puchalski, Stalowa Wola 1990, s. 79-80.