Eugeniusz Posacki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Eugeniusz Posacki
podpułkownik podpułkownik
Data i miejsce urodzenia

21 lipca 1926
Żydaczów

Data i miejsce śmierci

18 listopada 2008
Prudnik

Przebieg służby
Lata służby

1944-1973

Siły zbrojne

Ludowe Wojsko Polskie ludowe Wojsko Polskie

Jednostki

4 Górnośląska Brygada WOP

Stanowiska

zastępca ds. politycznych 45 batalionu WOP zastępca ds. politycznych Kętrzyńskiego Oddziału WOP

Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Srebrny Krzyż Zasługi Krzyż Walecznych (1920–1941, dwukrotnie) Medal 10-lecia Polski Ludowej Medal 30-lecia Polski Ludowej Medal za Odrę, Nysę, Bałtyk Złoty Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” Srebrny Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” Brązowy Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” Medal „Za udział w walkach o Berlin” Złoty Medal „Za zasługi dla obronności kraju” Srebrny Medal „Za zasługi dla obronności kraju” Brązowy Medal „Za zasługi dla obronności kraju” Złota Odznaka „Za zasługi w obronie granic PRL”

Eugeniusz Posacki (ur. 21 lipca 1926 w Żydaczowie, zm. 18 listopada 2008 w Prudniku) – podpułkownik Wojsk Ochrony Pogranicza.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Do Ludowego Wojska Polskiego wstąpił w 1944 r. Brał udział w forsowaniu Odry i Nysy Łużyckiej, oraz w walkach o Warszawę. Za swoje męstwo został odznaczony Krzyżem Walecznych. W 1946 roku przeniesiony do Wojsk Ochrony Pogranicza i skierowany, do 21 Brygady Ochrony Pogranicza w Gliwicach przeformowanej na 4 Brygadę WOP. Po kolejnych awansach, objął stanowisko zastępcy dowódcy batalionu do spraw politycznych, dowodzonego przez mjr. Jerzego Jakubiaka w 45 batalionie WOP. Karierę wojskową skończył na stanowisku zastępcy ds. politycznych Kętrzynskiego Oddziału WOP. Po przejściu do rezerwy pełnił wiele funkcji, zawodowo pracował m.in. w referacie wojskowym Prudnickich Zakładach Obuwia „Primus“ oraz prudnickiej Obronie Cywilnej. Był prezesem Zarządu Miejskiego ZBOWiD-u, brał też czynny udział przy tworzeniu koła ZBŻZiORWP działając czynnie na rzecz koła. Zmarł 18 listopada 2008 r. w Prudniku, gdzie został pochowany z honorami wojskowymi na cmentarzu komunalnym.

Ordery i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]