Gnilna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gnilna
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Rzeka
Długość ok. 12[1] km
Źródło
Miejsce Swochowo
Współrzędne

54°32′27″N 17°07′42″E/54,540833 17,128333

Ujście
Recypient Słupia
Miejsce

Machowino

Współrzędne

54°32′42″N 16°58′38″E/54,545000 16,977222

Położenie na mapie gminy Redzikowo
Mapa konturowa gminy Redzikowo, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „źródło”, po lewej znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie powiatu słupskiego
Mapa konturowa powiatu słupskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”

Gnilna – niewielka rzeka w województwie pomorskim, prawy dopływ Słupi[2].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Gnilna płynie szeroką, porośniętą łąkami mokrymi doliną przez wysoczyznę morenową w kierunku zachodnim, dwa kilometry powyżej ujścia zmienia kierunek na południowy. Źródła Gnilnej znajdują się w pobliżu źródeł rzeki Brodniczki, która jest dopływem Łupawy[3]. Pomiędzy źródłami obu rzek występuje strefa bifurkacyjna, oznacza to, że cieki z tej strefy zasilają raz jedna, raz drugą rzekę. Wynika to z faktu, że doliny obu rzek łączą się ze sobą[4][5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]