Hamburger Hauptkirchen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Granice parafii pięciu głównych hamburskich kościołów w latach 1687-1956

Hamburger Hauptkirchen (pol. dosł. główne hamburskie kościoły) – zbiorcze określenie, oznaczające następujące kościoły w centrum Hamburga:

Pojęcie zostało wprowadzone dla podkreślenia wyjątkowej rangi tych kościołów w historii Hamburga.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1529 Wolne Miasto Rzeszy Hamburg przy współudziale Johannesa Bugenhagena wprowadziło nową ordynację kościelną. Oznaczało to oficjalne narodziny kościoła luterańskiego w tym mieście. Ordynacja określiła schemat organizacyjny kościoła i jego funkcjonowanie na następne stulecia. Ze schematem organizacyjnym kościoła był z kolei bardzo ścisłe związany ustrój administracyjny samego Hamburga. Ukształtował się w ten sposób bliski związek parafii kościelnych i miasta. Parafie kościelne wywierały zasadniczy wpływ na życie społeczno-polityczne miasta a pastorzy współdziałali z władzami świeckimi jeśli chodzi o nadzór nad szkolnictwem. Parafie organizowały również budowę obwarowań miejskich czy ochronę przeciwpożarową, do udziału w których zobowiązany był z kolei każdy obywatel miasta Hamburga[1].

28 lipca 1943 kościół św. Mikołaja został silnie uszkodzony w wyniku bombardowań lotniczych. W 1951 rozebrano ruiny kościoła, pozostawiając tylko wieżę i resztki prezbiterium, które odtąd stanowić miały pomnik ofiar wojny[2]. Ponieważ również okolice kościoła przedstawiały po wojnie morze ruin, ocaleli członkowie przedwojennej wspólnoty parafialnej postanowili przenieść całą parafię poza centrum miasta, do dzielnicy Harvestehude i tam zorganizować ją na nowo. Zwieńczeniem tego dzieła był nowy kościół św. Mikołaja, oddany do użytku w 1962. W nawiązaniu do dawnej symboliki otrzymał on status "Kościoła Głównego"[1].

Wieże pięciu głównych kościołów oraz wieża ratuszowa od lewej do prawej: św. Jakuba, św. Katarzyny, św. Piotra, św. Mikołaja, ratusz i św. Michała (widok od strony Außenalster)
Wieże pięciu głównych kościołów oraz wieża ratuszowa

od lewej do prawej: św. Jakuba, św. Katarzyny, św. Piotra, św. Mikołaja, ratusz i św. Michała (widok od strony Außenalster)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Hauptkirche St. Nikolai: Hauptkirche St. Nikolai – Woher wir kommen. www.hauptkirche-stnikolai.de. [dostęp 2014-10-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-12)]. (niem.).
  2. Johann-Hinrich Claussen: Die Geschichte von St. Nikolai in Hamburg - Teil 3. www.mahnmal-st-nikolai.de. [dostęp 2014-10-08]. (niem.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Gemeinschaft Hamburger Hauptkirchen: strona oficjalna. www.hauptkirchen.de/. [dostęp 2010-09-04]. (niem.).