Herb Koła

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Herb Koła
Ilustracja
Typ herbu

miejski

Pierwsza wzmianka

1625

Herb Koła – jeden z symboli miasta Koło w postaci herbu[1].

Wygląd i symbolika[edytuj | edytuj kod]

Herb na gmachu ratusza

Herb przedstawia w czerwonym polu herbowym złote, drewniane koło wozowe z ośmioma stylizowanymi szprychami, nad którym znajdują się dwie forteczne blankowane wieżyczki koloru złotego, z czarnymi stożkowymi hełmami i jednym oknem łukowym każda. Szprychy rozłożone są równomiernie po całym obwodzie koła (pierwsza szprycha skierowana jest pionowo w górę). tarcza herbowa przedstawia styl gotycki.

Przez pewien czas funkcjonował herb miasta (przedstawiony m.in. w „Herbarzu miast polskich”), który przedstawiał „w polu błękitnym żółte koło drewniane o pięciu szprychach, na tle czerwonych murów obronnych o dwóch wieżach krytych żółtymi daszkami”[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Do czasów współczesnych nie przetrwały żadne symbole miejskie sprzed XVII wieku[2].

Najstarszy wizerunek herbowy znajduje się w pieczęci opłatkowej, która jest przy dokumencie wystawionym przez władze miasta Koła w 1625 roku. Pieczęć przedstawia koło z dziewięcioma szprychami oraz z wieżyczkami strzelniczymi wyrastającymi z boków koła. W legendzie pieczęci prawdopodobnie widniał napis sigillum civitatis colensis (pol.: pieczęć miasta Koła)[3].

Wzór herbu, podobnie jak flagi miasta zostały przyjęte uchwałą nr X/75/2003 Rady Miejskiej w Kole 27 czerwca 2003 roku.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Uchwała nr XXIX/279/2020 Rady Miejskiej w Kole z dnia 30 września 2020 r. w sprawie statutu miasta Koła. Biuletyn Informacji Publicznej. [dostęp 2021-04-26].
  2. a b Heraldyka samorządowa powiatu kolskiego, s. 31.
  3. Odnaleziono najstarszy wizerunek herbu Koła. Biuletyn Informacji Publicznej, 2012-03-12. [dostęp 2021-04-26].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Piotr Gołdyn, Heraldyka samorządowa powiatu kolskiego, „Rocznik Kolski”, 2, Koło: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kole, 2009, ISSN 1898-1607.