Iggön

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Iggön
Państwo

 Szwecja

Miejscowości

Iggön

Rodzaj obiektu

wyspa

Położenie na mapie Gävleborgu
Mapa konturowa Gävleborgu, blisko prawej krawiędzi nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Iggön”
Położenie na mapie Szwecji
Mapa konturowa Szwecji, w centrum znajduje się punkt z opisem „Iggön”
Ziemia60°52′28,3″N 17°18′17,8″E/60,874528 17,304944

Iggönwyspa w Szwecji, w regionie Gävleborg, na północ od miasta Gävle, na wodach Zatoki Botnickiej Morza Bałtyckiego.

Ludność i infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Wyspę zamieszkuje 81 osób powyżej 16 roku życia, a działa tu jedenaście firm[1]. Jest połączona ze stałym lądem mostem na drodze lokalnej.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Powierzchnia wyspy (w większości niewykorzystywanej użytkowo) pokryta jest skałami i żwirem. Istnieją tu liczne tereny podmokłe i niewielkie jeziora, zwłaszcza we wschodniej części wyspy (największe z nich to Kvarnssjöarna, Simpvikspussama, Långlandssjön). W północno-zachodniej części wyspy znajduje się rozdzielony na część Wschodnią (Östra) i Zachodnią (Västra) wyraźny półwysep Hamnskäraudden, natomiast w centralnej części, od północy wcina się w jego ziemię zatoka Krokviken[2].

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

Wyspa, w większości pokryta lasami, ma duże wartości botaniczne i ornitologiczne i objęta jest ochroną do 200 metrów od linii brzegowej. Całe wybrzeże pomiędzy Iggön i wyspą Lindön ma także duże walory przyrodnicze (zatoczki i akweny odcięte od morza przez wyższe tereny). Tego rodzaju ekosystemy przyczyniają się do zróżnicowania świata roślin i zwierząt w tym obszarze, który jest szczególnie bogaty w torfowiska o różnych stadiach rozwoju[2]. W 1984 zanotowano na wyspie obecność podejźrzona marunowego[3]. W 1934 zanotowano tu natomiast jedno z pierwszych w Szwecji stanowisk kraba wełnistoszczypcego[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]