Instytut Problematyki Przestępczości

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Instytut Problematyki Przestępczości – państwowa jednostka naukowo-badawcza Prokuratora Generalnego istniejąca w latach 1974–1990, zorganizowana w celu prowadzenie prac naukowo-badawczych w zakresie problematyki przestępczości[1].

Powołanie instytutu pozostawało w ścisłym związku z ustawą z 1961 r. o instytutach naukowo-badawczych oraz ustawą z 1973 r. o zmianie przepisów dotyczących stopni naukowych i tytułów naukowych oraz organizacji instytutów naukowo-badawczych[2][3].

Nadzór nad Instytutem sprawował Prokurator Generalny Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Przedmiot działania Instytutu[edytuj | edytuj kod]

Przedmiotem działania Instytutu było prowadzenie prac naukowo-badawczych w zakresie problematyki przestępczości, jej zapobiegania i zwalczania.

Przy określaniu kierunków badań Instytutu i sposobów wdrażania wyników badań do praktyki Prokurator Generalny Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej działał w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych, Ministrem Sprawiedliwości oraz z Pierwszym Prezesem Sądu Najwyższego.

Przekształcenie Instytutu[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z 1990 r. powołano Instytut Wymiaru Sprawiedliwości, który powstał z połączenia dwóch, działających uprzednio odrębnie jednostek badawczych – Instytutu Badania Prawa Sądowego przy Ministerstwie Sprawiedliwości oraz Instytutu Problematyki Przestępczości przy Prokuraturze Generalnej[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zarządzenie nr 28 Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 marca 1974 r. w sprawie utworzenia Instytutu Problematyki Przestępczości. M.P. z 1974 r. nr 9, poz. 68
  2. Obwieszczenie Przewodniczącego Komitetu Nauki i Techniki z dnia 7 maja 1965 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy z dnia 17 lutego 1961 r. o instytutach naukowo-badawczych. Dz.U. z 1965 r. nr 19, poz. 129
  3. Ustawa z dnia 12 kwietnia 1973 r. o zmianie przepisów dotyczących stopni naukowych i tytułów naukowych oraz organizacji instytutów naukowo-badawczych. Dz.U. z 1973 r. nr 12, poz. 89
  4. Funkcjonowanie Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości. Edyt. 15 07 2023. https://iws.gov.pl/o-instytucie/