Instytut Technologii Polimerów i Barwników Politechniki Łódzkiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Instytut Technologii Polimerów i Barwników
Institute of Polymer and Dye Technology
Politechnika Łódzka
Data założenia

2004

Państwo

 Polska

Adres

90–924 Łódź,
ul. Stefanowskiego 12/16

Dyrektor

prof. dr hab. inż. Krzysztof Strzelec

Położenie na mapie Łodzi
Mapa konturowa Łodzi, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Instytut Technologii Polimerów i Barwników”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Instytut Technologii Polimerów i Barwników”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Instytut Technologii Polimerów i Barwników”
51,753447°N 19,454236°E/51,753447 19,454236
Strona internetowa

Instytut Technologii Polimerów i Barwników Politechniki Łódzkiej – jeden z instytutów Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej, powstały w 2004 roku w wyniku połączenia Instytutu Polimerów i Katedry Barwników.

Historia Instytutu Polimerów[edytuj | edytuj kod]

Instytut Polimerów powstał w 1970 roku w wyniku połączenia Katedry Technologii Kauczuku i Gumy, Katedry Technologii Organicznej, Katedry Technologii Garbarstwa i części Katedry Fizyki. Pierwszym dyrektorem Instytutu Polimerów został prof. dr Marian Kryszewski, który pełnił tę funkcję przez 2 lata. Kolejnymi dyrektorami Instytutu Polimerów byli: prof. dr hab. inż. Jerzy Ruciński (1972-1985), prof. dr inż. Kazimierz Studniarski (1985-1989), prof. dr hab. inż. Ludomir Ślusarski (1989-2001) oraz prof. dr hab. inż. Marian Zaborski (2001-2004)[potrzebny przypis].

Praca naukowa i dydaktyczna Instytutu początkowo prowadzona była w czterech zespołach dydaktycznych: Technologii Kauczuku i Gumy, Technologii Skóry, Technologii Tworzyw Sztucznych i Fizyki. W 1977 roku utworzono 5 zespołów naukowo-badawczych: Chemii i Technologii Elastomerów, Chemii Poliamidów, Chemii Silikonów, Chemii i Technologii Skóry i Fizyki Polimerów. Kolejne zmiany w strukturze Instytutu Polimerów miały miejsce jesienią 1980 roku, kiedy to rozwiązano Zespół Chemii Poliamidów. W 1981 roku utworzono Zespół Syntezy Polimerów z dawnych Zespołów Chemii Poliamidów i Chemii Silikonów. Kolejna zmiana organizacyjna Instytutu Polimerów miała miejsce w 1989 roku – powołano wówczas trzy zakłady: Zakład Technologii Kauczuku i Gumy, Zakład Technologii Tworzyw Sztucznych, Zakład Technologii Skóry oraz Zespół Fizyki Polimerów, który w 1993 roku przekształcono w Zakład Fizyki Polimerów. W 1994 roku Zakład Technologii Skóry został połączony z Zakładem Technologii Kauczuków i Gumy w Zakład Technologii Polimerów, a Zakład Technologii Tworzyw Sztucznych zmienił nazwę na Zakład Chemii Polimerów. Na mocy zarządzenia Rektora Politechniki Łódzkiej z 1999 roku Zakład Fizyki Polimerów wyodrębnił się z Instytutu Polimerów i przekształcił się w samodzielną jednostkę Wydziału Chemicznego – Katedrę Fizyki Molekularnej. W 2003 roku w Instytucie zrezygnowano z podziału na zakłady[potrzebny przypis].

Główne kierunki prac badawczych Instytutu Polimerów w pierwszych latach jego istnienia koncentrowały się na następujących zagadnieniach:

Historia Technologii Barwników na Wydziale Chemicznym PŁ[edytuj | edytuj kod]

Wraz z utworzeniem Politechniki Łódzkiej podjęto decyzję o powołaniu na Wydziale Chemicznym placówki kształcącej kadry dla rozwijającego się w kraju przemysłu barwników. Od pierwszego roku akademickiego 1945/46 problematyką tą zajmowała się częściowo Katedra Technologii Włókna i Farbiarstwa, której organizatorem i pierwszym kierownikiem był prof. Edmund Trepka[potrzebny przypis].

Tablica upamiętniająca prof. Wojtkiewicza w Gmachu Chemii PŁ

Pierwszą jednostką prowadzącą podstawową działalność naukową i dydaktyczną w zakresie chemii i technologii barwników była utworzona w 1949 roku Katedra i Zakład Technologii Chemicznej Barwników Organicznych, od 1956 roku funkcjonujące jako Katedra Barwników. Jej organizatorem i kierownikiem w latach 1949–1968 był prof. dr Wincenty Wojtkiewicz. W latach 1968–1970 kierował nią doc. dr Jan Kraska. Tematyka badawcza Katedry i Zakładu Technologii Włókna i Farbiarstwa dotyczyła zagadnień związanych z chemiczną obróbką materiałów włókienniczych – głównie bielenia optycznego, druku płaskiego tkanin oraz badania temperatury zapłonu materiałów włókienniczych.

Kierunki badań[edytuj | edytuj kod]

Aktywność naukowa Instytutu skupia się w dwóch grupach tematycznych:

Technologia Polimerów, obejmująca następujące zagadnienia:

  • synteza i zastosowanie kopolimerów siloksanowo-uretanowych posiadających cechy elastomerów
  • technologia elastomerów i gumy
  • kataliza homogeniczna na nośnikach polimerowych
  • nanonapełniacze i nanaokompozyty elastomerowe
  • budowa niekonwencjonalnych sieci przestrzennych i ich wpływ na właściwości gumy
  • technologia specjalnych wyrobów gumowych odpornych termicznie i chemicznie – trudnopalnych o określonych właściwościach tribologicznych
  • degradacja i starzenie kompozytów elastomerowych
  • mieszaniny elastomerów z białkami

Technologia Barwników, Środków Pomocniczych i Chemii Gospodarczej, obejmująca następujące zagadnienia:

  • synteza trwałych pigmentów organicznych
  • poszukiwania nowych barwników bezpośrednich i reaktywnych przeznaczonych do barwienia włókien celulozowych oraz barwników kwasowych do wełny i włókien poliamidowych
  • badania w zakresie barwników funkcjonalnych (np. fluoryzujące, dichroiczne do ciekłokrystalicznych urządzeń optoelektronicznych)
  • prace w dziedzinie fotochemii barwników i zastosowania metod obliczeniowych do przewidywania właściwości barwników
  • prace z zakresu chemii gospodarczej dotyczące produktów stosowanych w kosmetyce oraz wybranych środków pomocniczych

Władze Instytutu[1][edytuj | edytuj kod]

  • Dyrektor – prof. dr hab. inż. Krzysztof Strzelec
  • Z-ca Dyrektora ds. Rozwoju – prof. dr hab. inż. Dariusz Bieliński
  • Z-ca Dyrektora ds. Kształcenia – dr hab. inż. Joanna Pietrasik, prof. PŁ
  • Pełnomocnik Dyrektora ds. Dydaktyki – dr hab. Radosław Podsiadły, prof. PŁ

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Instytut Technologii Polimerów i Barwników (I-31). chemia.p.lodz.pl. [dostęp 2019-11-13].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Praca zbiorowa: Zeszyty Historyczne Politechniki Łódzkiej: Wydział Chemiczny Politechnice Łódzkiej 1945-2015 (zeszyt 15). Łódź: Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej, 2015, s. 127–164. ISSN 1731-6553.
  • Politechnika Łódzka 1945–1995. Księga Jubileuszowa. Ryszard Przybylski (red.). Łódź: Politechnika Łódzka, 1995. ISBN 83-902081-9-9.
  • Politechnika Łódzka 1995–2005. Ryszard Przybylski (red.). Łódź: Politechnika Łódzka, 2005, s. 82–84.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]