Przejdź do zawartości

Jezioro Miłkowskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Miłkowskie (Wobel)
Ilustracja
Jezioro Miłkowskie
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Miłki

Wysokość lustra

124,8 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

23,7 km²

Głębokość
• średnia
• maksymalna


4,2 m
15 m

Objętość

982,3 tys. m³

Położenie na mapie gminy Miłki
Mapa konturowa gminy Miłki, blisko centrum na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Miłkowskie (Wobel)”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Miłkowskie (Wobel)”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, po prawej nieco u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Miłkowskie (Wobel)”
Położenie na mapie powiatu giżyckiego
Mapa konturowa powiatu giżyckiego, na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Miłkowskie (Wobel)”
Ziemia53°56′27,3″N 21°52′13,8″E/53,940917 21,870500

Jezioro Miłkowskie (Wobel) – położone na Pojezierzu Mazurskim, w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, w granicach gminy Miłki w powiecie giżyckim, w województwie warmińsko-mazurskim. To niewielki, wydłużony z północy na południe zbiornik. Do wschodniego brzegu jeziora przylega wieś Miłki. Zasilany jest dwoma niewielkimi dopływami. Odpływ wód odbywa się w kierunku północno-zachodnim, poprzez Jezioro Wojnowo, do Niegocina.

Powierzchnia zlewni całkowitej 5,3 km². Najgłębsze miejsce – 15 m usytuowane w części środkowej. Słabo rozwinięta linia brzegowa, teren przyległy do zbiornika jest pagórkowaty, o wzniesieniach dochodzących do 14 m n.p.m. W bezpośrednim otoczeniu jeziora przeważają grunty orne i zabudowania wiejskie. Jezioro jest objęte strefą ciszy. Nie posiada zabudowy rekreacyjnej i miejsc biwakowych.

Cechy morfometryczne[edytuj | edytuj kod]

  • mała głębokość średnia
  • niski stosunek objętości jeziora do długości linii brzegowej
  • niski stosunek objętości wód hypolimnionu do objętości całkowitej
  • słaba odporność na degradację – III kategoria

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • S. Różański (red.)," Raport o stanie środowiska województwa warmińsko-mazurskiego w latach 1999-2000", Biblioteka Monitoringu Środowiska, Olsztyn 2002, s.80-82, ISBN 83-7217-155-6

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]