Kamienica Pod Czarnym Kozłem we Wrocławiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kamienica Pod Czarnym Kozłem
Schwarzer Bock
Symbol zabytku nr rej. A/5307/1 z 15.03.1961[1]
Ilustracja
Kamienica Pod Czarnym Kozłem
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowość

Wrocław

Adres

ul. Psie Budy 10

Styl architektoniczny

barok

Architekt

Christoph Hackner

Kondygnacje

cztery

Ukończenie budowy

1727

Ważniejsze przebudowy

1958–1961

Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kamienica Pod Czarnym Kozłem”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kamienica Pod Czarnym Kozłem”
51,109657°N 17,027238°E/51,109657 17,027238

Kamienica Pod Czarnym Kozłem – barokowa kamienica znajdująca się przy ul. Psie Budy 10 we Wrocławiu.

Historia i opis architektoniczny[edytuj | edytuj kod]

Widok kamienicy od ulicy Kazimierza Wielkiego

Kamienica murowana została wzniesiona w 1727 roku[2][3] według projektu budowniczego Christopha Hacknera, autora m.in. projektu Pałacu Hatzfeldów we Wrocławiu[a][5][3]. Była to czterokondygnacyjna kamienica szczytowa o trzyosiowej fasadzie z jednokondygnacyjnym szczytem otoczonym wolutowymi spływami, zakończona trójkątnym tympanonem[2]. Pomiędzy trzecią a czwartą kondygnacją przebiegał gzyms kordonowy. Osie okien artykułowane były za pomocą wklęsłych płycin. Wokół okien umieszczono uszakowe opaski. W skrajnej prawej osi znajdował się portal z koszowo sklepionym otworem[2]. Budynek był trójtraktowy: w trakcie środkowym znajdowały się zabiegowe schody oraz pomieszczenia gospodarcze, a w trakcie trzecim dwa pomieszczenia mieszkalne[2].

W XIX wieku kamienica uległa przebudowie. Zmniejszono okna na drugim piętrze oraz zlikwidowano portal i dotychczasowe otwory okienne, a w ich miejsce wstawiono sklepione odcinkowo dwa okna i portal[2]. Przed 1939 rokiem kamienica miała jedno okno, drzwi prowadzące do lokalu na parterze i portal prowadzący do sieni[6].

W latach 20. XX wieku w kamienicy znajdowała się piwiarnia Truscha[7].

Po 1945 roku[edytuj | edytuj kod]

Po działaniach wojennych w 1945 roku kamienica została odbudowana w latach 1958–1961 według projektu Stanisława Koziczuka. Zmieniono wówczas układ wewnętrzny kamienicy, zachowując fasadę budynku z wyjątkiem tynkowych podziałów na wolutowych partiach szczytu. Wejście do budynku umieszczono w środkowej osi[2]. W 2015 roku elewacja kamienicy została odremontowana; fasadzie nadano dawny barokowy wygląd[8].

Kamienica w kulturze[edytuj | edytuj kod]

Kamienica Pod Czarnym Kozłem jest wielokrotnie wymieniana w sadze Marka Krajewskiego jako miejsce często odwiedzane przez głównego bohatera Eberharda Mocka, radcy kryminalnego wrocławskiej policji. To tutaj, w knajpie Truscha (tzw. Spelunce u Gabi Zelt), radca robił interesy ze swoimi „mniej formalnymi” współpracownikami[7].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Aleksandra Bek, autorka opisu kamienicy w Encyklopedii Wrocławia, szacuje rok powstania kamienicy na II połowę XVII wieku. Hackner dopiero w 1696 lub w 1698 roku został członkiem cechu we Wrocławiu, a w 1705 starszym cechu. Mało prawdopodobnie by przed 1700 rokiem był odpowiedzialny za projekt jakiegokolwiek budynku[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]