Kamienice przy ul. Tkackiej 7, 8, 9 w Szczecinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kamienice przy ul. Tkackiej 7, 8, 9 w Szczecinie
Ilustracja
Kamienice po odbudowie
Państwo

 Polska

Województwo

 zachodniopomorskie

Miejscowość

Szczecin

Typ budynku

kamienice

Kondygnacje

4–5

Ukończenie budowy

koniec XIX w.

Zniszczono

po 2007 r.

Odbudowano

2010–2011

Położenie na mapie Starego Miasta w Szczecinie
Mapa konturowa Starego Miasta w Szczecinie, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Tkacka 7, 8, 9”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „Tkacka 7, 8, 9”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Tkacka 7, 8, 9”
Położenie na mapie Szczecina
Mapa konturowa Szczecina, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Tkacka 7, 8, 9”
Ziemia53°25′39,1″N 14°33′11,6″E/53,427528 14,553222

Kamienice przy ul. Tkackiej 7, 8, 9 – zespół trzech klasycystycznych kamienic, które znajdują się przy ulicy Tkackiej, na obszarze szczecińskiego osiedla Stare Miasto, w dzielnicy Śródmieście. Kamienice to jedyny we wschodniej części szczecińskiego starego miasta przykład wyburzenia budynków do fundamentów, a następnie ich odbudowy i wiernej rekonstrukcji detali architektonicznych fasad.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Kamienica nr 7[edytuj | edytuj kod]

Czterokondygnacyjna, pięcioosiowa, klasycystyczna kamienica. Elewację parteru i pierwszego piętra oddzielono poziomymi gzymsami i fryzem z liśćmi akantu. Okna pierwszego piętra obramowano opaskami i zwieńczono gzymsami. Drugie piętro charakteryzuje się niższymi otworami okiennymi, także udekorowanymi opaskami. Ostatnia kondygnacja budynku ukryta jest w dwuspadowym dachu, oddzielonym od niższych pięter naczółkiem. Pomieszczenia poddasza doświetlają cztery lukarny. W trakcie odbudowy kamienicy wprowadzono zmiany w układzie pomieszczeń parteru, umiejscawiając wejście do lokalu usługowego w miejscu dawnej bramy budynku.

Kamienica nr 8[edytuj | edytuj kod]

Czterokondygnacyjna, trzyosiowa, klasycystyczna kamienica. Parter budynku udekorowano boniowaniem, a kolejne kondygnacje oddzielono gzymsami. Otwory okienne na piętrach zaakcentowano naczółkami: trójkątnymi na pierwszym piętrze i prostokątnymi na wyższych. Dodatkowo pod oknami pierwszego piętra umieszczono płyciny. Zwieńczenie fasady frontowej stanowi naczółek. W porównaniu ze stanem sprzed rozbiórki zmodyfikowano okna parteru, przekształcając je w witryny sklepowe sięgające ziemi.

Kamienica nr 9[edytuj | edytuj kod]

Pięciokondygnacyjna, trzyosiowa, klasycystyczna kamienica. Cechą charakterystyczną jest boniowanie zdobiące parter i trzy piętra budynku. Poszczególne kondygnacje oddzielono gzymsami, a okna na pierwszym i drugim piętrze zaakcentowano dodatkowo prostokątnymi naczółkami. Ostatnie piętro kamienicy doświetlają dwie lukarny. Po odbudowie zmieniono układ i kształt otworów okiennych i drzwiowych parteru.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kamienice wzniesiono w XIX wieku przy ówczesnej Große Wollweberstraße. Jako jedne z nielicznych staromiejskich budynków przetrwały one bombardowania miasta w czasie II wojny światowej i powojenne rozbiórki zabudowy. Nie przeszły jednak po wojnie żadnych remontów elewacji, o czym świadczą zdjęcia przedstawiające resztki przedwojennych napisów na elewacjach parterów[1]. Pod koniec lat 90. XX wieku spękane ściany, odpadający tynk, zacieki i braki spoin cegieł na fasadach uwidaczniały zły stan kamienic[2]. Ekspertyzy wykazały niemożliwość przeprowadzenia remontu, w związku z czym ok. 2007 r. zgodnie z decyzją Miejskiego Konserwatora Zabytków kamienice zburzono[3]. Inwestor został zobligowany do wzniesienia nowych kamienic i rekonstrukcji fasad według stanu sprzed rozbiórki. Przedsięwzięcie rozpoczęto w 2010 r. i zakończono w 2011 r.[4].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. ul. Tkacka - sedina.pl [online], sedina.pl [dostęp 2020-11-01].
  2. Mariusz Brzeziński, Opłakany stan krawędzi dachu kamieniczki nr 7 [online], fotopolska.eu [dostęp 2020-11-01].
  3. Kamienice na Tkackiej do wyburzenia « sedina.pl [online], sedina.pl [dostęp 2020-11-01] (pol.).
  4. Tkacka 7-9 Szczecin [online], www.urbanity.pl [dostęp 2020-11-01].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]