Kanał Kohna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kanał Kohna
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Lokalizacja

Częstochowa

Rzeka
Długość 0,75 km
Źródło
Miejsce Stare Miasto
Ujście
Recypient Warta
Miejsce

Stare Miasto

brak współrzędnych

Kanał Kohna – zlikwidowany kanał rzeczny (odcinek starego koryta rzeki Warty) długości ok. 0,75 km, płynący dawniej przez częstochowskie Stare Miasto.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kanał ten od lat 60.. XIX wieku do lat 90. XX doprowadzał wodę do położonej nad nim papierni Berka Kohna i Karola Ginsberga, której napęd stanowił młyn wodny. Dzięki wykopanej na tyłach papierni sztucznej odnogi rzeki powstała wyspa między trasą warszawską a ul. Krakowską. Od strony ul. Strażackiej graniczył z budynkami Zespołu Szkół Zawodowych (dawna Szkoła rzemieślnicza H. Markusfelda), a na południe znajduje się budynek dawnej przychodni rehabilitacyjnej nieistniejących Zakładów Włókienniczych "Warta". Na wyspie znajdowały się zabudowania papierni i młyna oraz hale fabryczne Zakładów "Warta". Regulacja Warty zabezpieczała Zawodzie przed ciągłymi powodziami.

Obecnie[edytuj | edytuj kod]

Tereny pod dawnej papierni nabyła Spółka Dimet-Bielańska. W roku 2001 budynki papierni zostały wyburzone, a gruz użyty do zasypania kanału, obecnie w jego miejscu istnieje ul. Kanał Kohna. W miejscu młyna i papierni polski deweloper Globe Trade Center wybudował centrum handlowe Galeria Jurajska. W dawnych halach Zakładów "Warty" mieści się Park handlowy "Warta". Na wyspie stworzonej przez Kanał znajduje się również budynek dawnego dworca Częstochowa Warta. Podczas wojny Niemcy deportowali z tego dworca Żydów z częstochowskeigo getta do obozu zagłady w Treblince. Przy dworcu znajduje się upamiętniający to wydarzenie pomnik.

Literatura[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]