Kaplica Matki Bożej w Katowicach-Piotrowicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kaplica Matki Bożej w Katowicach-Piotrowicach
Kapliczka Szwedzka
kaplica
Ilustracja
Kaplica od strony południowej (2006)
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Miejscowość

Katowice

Adres

ul. A. Grottgera 3

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

NSPJ i św. Jana Bosko

Wezwanie

Matka Boska Różańcowa

Położenie na mapie Katowic
Mapa konturowa Katowic, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kaplica Matki Bożej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kaplica Matki Bożej”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kaplica Matki Bożej”
Ziemia50°12′24,1″N 18°58′16,1″E/50,206694 18,971139

Kaplica Matki Bożej w Katowicach-Piotrowicach (tzw. Kapliczka Szwedzka) – rzymskokatolicka kaplica znajdująca się w Katowicach, przy ulicy A. Grottgera 3, na terenie dzielnicy Piotrowice-Ochojec. Jest to budynek bezstylowy z cegły i z przyległą sygnaturką, a jej początki wiążą się z obecnością wojsk szwedzkich stacjonujących w Piotrowicach w połowie XVII wieku w czasie wojny trzydziestoletniej. Została odbudowana w 1922 roku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki kaplicy sięgają czasów pobytu wojsk szwedzkich w Piotrowicach. Budynek upamiętnia bitwę z 1644 roku w ramach trwającej w tym czasie wojny trzydziestoletniej. Pierwotna kaplica stanowiła kamienną apsydę z dostawioną nawą, a została wzniesiona na mogiłach poległych żołnierzy. W czasie gdy mieszkańcy Piotrowic przynależeli do mikołowskiej parafii rzymskokatolickiej, gromadzili się przy kaplicy dla odmawiania nabożeństw i pozdrowienia anielskiego[1].

Kaplica została odbudowana w 1922 roku celem uczczenia przyłączenia części Górnego Śląska do Polski oraz upamiętnienia poległych mieszkańców w czasie II i III powstania śląskiego. Poprawiono wówczas pierwotną apsydę i dobudowano nawę. Podczas procesji Bożego Ciała w latach 50. XX wieku stawiano przy kaplicy trzeci w kolejności ołtarz. Przy niej także 15 października 1983 roku odbył się apel poległych, a mszę św. odprawił ks. bp Janusz Zimniak[1].

Kaplicę w 2000 roku wyremontowano[1]. Prace te obejmowały: remont dachu, wymianę rynien oraz wykonanie odwodnienia wokół kaplicy[2].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Kaplica Matki Bożej[3], zwana także Kapliczką Szwedzką[4], położona jest na prywatnej działce przynależnej do domu przy ulicy A. Grottgera 3[5] w Katowicach, na terenie dzielnicy Piotrowice-Ochojec[6], w granicach rzymskokatolickiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Jana Bosko[7].

Jest to budowla jednokondygnacyjna[8], murowana z cegły[7], nietynkowana z zewnątrz, zwieńczona dwuspadowym dachem krytym blachą[1]. Powierzchnia zabudowy kaplicy wynosi 10 m²[6]. Kaplicę postawiono na rzucie kwadratu z wtopioną do niej od strony północnej sygnaturką powstałą na rzucie koła[2], zwieńczoną stożkowym dachem krytym blachą z metalowym krzyżem[1].

Kaplica nie wykazuje wyraźnych cech stylowych[2]. Na południowej elewacji umieszczono portal[1], a nad nim znajduje się płytka półkolista wnęka[8]. Okna kaplicy, umieszczone w elewacji zachodniej i wschodniej, są stałe, wąskie, prostokątne i zamknięte łukiem pełnym[2]. Drzwi do kaplicy są jednoskrzydłowe, prawe, typu spągowego z pionowych desek[2]. Łuki okienne i naroża podkreślone zostały ceglanymi lizenami[1].

Wnętrze kaplicy jest jednoprzestrzenne, ze sklepieniem kolebkowym. Ściany wewnątrz kaplicy są otynkowane, a podłoga przykryta wykładziną z PVC[2]. W ołtarzu kaplicy znajduje się figura Matki Boskiej Różańcowej[7], a powyżej we wnęce figura Jezusa Chrystusa. Po lewej stronie od absydy umieszczono krzyż, obraz Matki Boskiej Częstochowskiej i pamiątkową tablicę powstań śląskich, a po prawej obraz Jezusa Miłosiernego i tablicę z nazwiskami poległych w czasie powstań śląskich mieszkańców[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Gierlotka 2002 ↓, s. 67.
  2. a b c d e f g Krzyżowska 2012 ↓, s. 2.
  3. Jacek Kuczowic: KAPLICZKA MATKI BOŻEJ KATOWICE (PIOTROWICE) UL. GROTTGERA. przydrozne.eu. [dostęp 2023-07-03]. (pol.).
  4. Krzyżowska 2012 ↓, s. 1.
  5. Hiżycka i Sławiński 1996 ↓, s. 105.
  6. a b Urząd Miasta Katowice: Miejski System Zarządzania-Katowicka Infrastruktura Informacji Przestrzennej. Zabytki. emapa.katowice.eu. [dostęp 2023-07-03]. (pol.).
  7. a b c Grzegorek i Tabaczyński 2014 ↓, s. 150.
  8. a b Hiżycka i Sławiński 1996 ↓, s. 106.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]