Kościół Świętej Trójcy w Sannikach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Świętej Trójcy
716/62 z 5.05.1962[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok od frontu
Państwo

 Polska

Miejscowość

Sanniki

Adres

ul. Warszawska

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny

Wezwanie

Świętej Trójcy

Wspomnienie liturgiczne

Święto Trójcy Świętej

Położenie na mapie Sanników
Mapa konturowa Sanników, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Trójcy”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Trójcy”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Trójcy”
Położenie na mapie powiatu gostynińskiego
Mapa konturowa powiatu gostynińskiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Trójcy”
Położenie na mapie gminy Sanniki
Mapa konturowa gminy Sanniki, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Trójcy”
Ziemia52°19′57,0″N 19°51′29,7″E/52,332500 19,858250

Kościół świętej Trójcyrzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Sanniki diecezji łowickiej. Znajduje się w mieście Sanniki, w województwie mazowieckim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Prac budowlane zostały rozpoczęte w 1870 roku i zostały sfinansowane przez rodzinę Natansonów. Projektantem świątyni był architekt Franciszek Tournelle, a nadzór nad budową sprawował Julian Tomasz Matłaszyński. Kościół został konsekrowany dopiero w 1900 roku. Uroczystości przewodniczył metropolita warszawski, arcybiskup Wincenty Teofil Popiel. Świątynia została wzniesiona w stylu neoklasycystycznym, jest budowlą murowaną, jednonawową, wybudowaną na planie prostokąta i posiada dwie wieże. Kościół posiada wezwanie Świętej Trójcy, tak jak nieistniejąca pierwsza świątynia z XV wieku. W budowli znajduje się pochodzący z 1. połowy XVII wieku obraz św. Barbary, namalowany na desce przez nieznanego artystę. Z tego samego czasu pochodzi wczesnobarokowy krucyfiks oraz klasycystyczna monstrancja wysadzana półszlachetnymi kamieniami. Monstrancja została podarowana świątyni przez Kazimierza Serwasa z Sannik w 1799 roku. Do naczyń liturgicznych mających dużą wartość artystyczną i historyczną należy barokowy kielich wykonany w 2. połowie XVII wieku, odnowiony w 1757 roku. Świątynia posiada również 2 mniej cenne kielichy z XVIII wieku oraz mający około 200 lat cynowy lichtarz, 2 kropielnice ustawione przed wejściem do budowli wydrążone w granitowych głazach pochodzą zapewne z czasów średniowiecza. Kościół posiada organy wykonane w 1910 roku w warszawskiej pracowni Stanisława Szyszkiewicza, przebudowane przez firmę organmistrzowską Włodzimierza Truszczyńskiego. Instrument posiada 3,5 m wysokości oraz po 2,8 m szerokości i głębokości. Organy podzielone są na trzy pola piszczałkowe, środkowe jest zwieńczone figurą grającego na harfie króla Dawida. Posiadają 18 głów, dwa manuały po 54 klawisze oraz pedał z 25 klawiszami[2].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo mazowieckie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2019-01-21].
  2. Powiat gostyniński. Przewodnik subiektywny. Mazowieckie Obserwatorium Kultury. [dostęp 2019-01-21]. (pol.).