Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kijach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kijach
A.636/1-3 z dnia 2.10.1956 i z 21.06.1967[1]
kościół parafialny
Ilustracja
kościół widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kije

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

kościół parafialny

Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Wezwanie

Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Wspomnienie liturgiczne

Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Położenie na mapie gminy Kije
Mapa konturowa gminy Kije, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kijach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kijach”
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa konturowa województwa świętokrzyskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kijach”
Położenie na mapie powiatu pińczowskiego
Mapa konturowa powiatu pińczowskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kijach”
Ziemia50°36′28,51″N 20°34′12,58″E/50,607919 20,570161

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kijachrzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu pińczowskiego diecezji kieleckiej.

Obecna świątynia zaprojektowana w stylu wczesnobarokowym, murowana, została wzniesiona w I połowie XVII wieku. Składa się z nawy wyższej o czterech przęsłach oraz prezbiterium niższego. Z lewej i prawej strony zostały dobudowane w XVIII wieku kaplice w stylu późnobarokowym, posiadające ołtarze, w stylu rokokowym. W barokowym ołtarzu głównym jest umieszczony słynący łaskami obraz Matki Bożej Łaskawej z Dzieciątkiem, umieszczony w sukience metalowej. Zapewne dzięki silnemu kultowi maryjnemu w Kijach kościół nie został przejęty przez luteranów. Na belce tęczowej jest umieszczony krucyfiks.

Wnętrze świątyni

Z lewej i prawej strony nawy są umieszczone ołtarze w stylu rokokowym. Po lewej w ołtarzu są umieszczone rzeźby patronów św. Piotra i Pawła, u góry znajduje się obraz Ojca Pio. Do wyposażenia kościoła należą epitafia i nagrobki z XVII-XIX wieku, między innymi proboszcza Kij etnografa i archeologa księdza Władysława Siarkowskiego. We wnętrzu znajdują się również obrazy świętych polskich namalowane przez znanego malarza osiemnastowiecznego Kazimierza Mołodzińskiego m.in. św. Jacka Odrowąża.

W wieży dzwonniczej są umieszczone dwa nowe dzwony o imionach "Odkupiciel człowieka" i "Matka Odkupiciela"[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo świętokrzyskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023.
  2. Kije, Św. Piotra i Pawła App.. Diecezja kielecka. [dostęp 2015-01-01]. (pol.).