Kościół św. Apostołów Filipa i Jakuba w Bukownicy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętych Apostołów Filipa i Jakuba
757/A z 8.11.1964[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Bukownica

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Apostołów Filipa i Jakuba w Bukownicy

Wezwanie

św. Apostołów Filipa i Jakuba

Wspomnienie liturgiczne

6 maja

Położenie na mapie gminy Grabów nad Prosną
Mapa konturowa gminy Grabów nad Prosną, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół świętych Apostołów Filipa i Jakuba”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętych Apostołów Filipa i Jakuba”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętych Apostołów Filipa i Jakuba”
Położenie na mapie powiatu ostrzeszowskiego
Mapa konturowa powiatu ostrzeszowskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętych Apostołów Filipa i Jakuba”
Ziemia51°28′10,6″N 18°03′11,0″E/51,469611 18,053056

Kościół świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Bukownicyrzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Grabów diecezji kaliskiej).

Jest to budowla murowana, jednonawowa, wzniesiona około 1721 roku w stylu barokowym, podczas urzędowania księdza proboszcza Wojciecha Bączyńskiego. Jednak niedługo potem pożar, w którym ucierpiała cała wieś, spowodował w niej duże zniszczenia. W czasie odbudowy w 1776 roku nie zostały zachowane niektóre, charakterystyczne dla baroku, cechy architektoniczne kościoła. Oprócz tego około 1863 roku wysoka wieża została przebudowana w stylu neogotyckim, w późniejszych latach świątynia została otynkowana.

Większość wyposażenia kościoła to dzieła barokowe i późnobarokowe z XVIII wieku, jedynie część polichromii powstała w XIX wieku i cechuje się elementami stylu eklektycznego, podobnie jak obrazy umieszczone w prawym bocznym ołtarzu (z końca XIX wieku). Przedstawiają one Jezusa ukrzyżowanego z Maryją i Janem stojącymi pod krzyżem (obok jest umieszczona figura św. Weroniki z chustą oraz nieznanej niewiasty), powyżej scenę Jezusa stojącego przed Piłatem (tzw. Ecce homo) oraz na samej górze scenę naigrywania się z Jezusa przez przechodniów. W lewym bocznym ołtarzu jest umieszczony obraz śpiącego Jakuba, który widzi drabinę z wędrującymi po niej aniołami, a u jej szczytu Boga Ojca (kryje on pod sobą obraz Archanioła Rafała prowadzącego małego Tobiasza), obraz ten otaczają posągi św. Mikołaja i pustelnika, nad nimi znajduje się Matka Boża miażdżąca głowę węża w otoczeniu aniołów, a na najmniejszym obrazie na samej górze widoczny jest św. Antoni przyjmujący Komunię Świętą.

Obraz Matki Bożej wzorowany na ikonie Pani Jasnogórskiej znajdujący się w głównym ołtarzu jest czczony w parafii jako wizerunek Matki Bożej Szkaplerznej i jak większość wyposażenia pochodzi z II połowy XVIII wieku. Namalowany został w stylu bizantyjskim, a na postacie została nałożona srebrna sukienka, miejscami pozłacana. Obraz ten zasłania bardzo nietypowy obraz Świętej Rodziny. W stylu barokowym jest na nim przedstawiony św. Józef z kilkuletnim Dzieciątkiem stojącym na stołku (Józef całuje Jezusa w rękę), a z drugiego planu przygląda im się Matka Boża z jedną dłonią na sercu, a drugą lekko uniesioną. W prawym dolnym rogu obrazu, tyłem do nas siedzi anioł z bukietem róż w ręku, nad całą sceną oprócz tego unoszą się liczne główki anielskie i jedna cała postać cherubina. Przy filarach głównego ołtarza są usytuowane figury biskupów - św. Wojciecha i św. Stanisława[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. wielkopolskiego. [dostęp 2021-08-10].
  2. Kościół stu zabytków. Opiekun - dwutugodnik diecezji kaliskiej. [dostęp 2021-08-13]. (pol.).