Kościół św. Jadwigi w Pępowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Świętej Jadwigi
317 z 7.03.1931[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Widok od frontu
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Pępowo

Adres

ul. Stanisławy Nadstawek

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

św. Jadwigi

Wezwanie

św. Jadwigi Śląskiej

Wspomnienie liturgiczne

16 października

Położenie na mapie gminy Pępowo
Mapa konturowa gminy Pępowo, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Jadwigi”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Jadwigi”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Jadwigi”
Położenie na mapie powiatu gostyńskiego
Mapa konturowa powiatu gostyńskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Jadwigi”
Ziemia51°45′30,5″N 17°07′21,4″E/51,758472 17,122611

Kościół świętej Jadwigirzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat krobski archidiecezji poznańskiej).

Budowa świątyni została rozpoczęta około 1600 roku przez właściciela Pępowa Jana Konarzewskiego. W 1610 roku jeszcze nie ukończoa świątynia została odwiedzona przez księdza Andrzeja Hapa. Po śmierci Jana Konarzewskiego budowa świątyni była kontynuowana przez jego brata Andrzeja. Według tradycji budowa została zakończona w 1625 roku. W 1628 roku biskup pomocniczy poznański, Jan Baykowski konsekrował świątynię pod wezwaniem św. Jadwigi i św. Andrzeja. W 1734 roku nawałnica zerwała dach świątyni i uczkodziła częściowo jego wieżę. Zarysowana i grożąca zawaleniem wieża została rozebrana, natomiast w latach 1829-1836 Józef Mycielski, syn Michała i Elżbiety Mierzejewskiej, wybudował nową, istniejącą do dnia dzisiejszego, wysoką na 30 metrów, ozdobioną fryzami z dekoracją roślinną, wnękami i zwieńczoną zębatą attyką. Także w tym czasie zostały dobudowane w stylu gotyckim dwie nawy boczne, zakrystia (obecnie kaplica świętej Jadwigi) i boczna kruchta (obecnie zakrystia). Przebudowa została projektowana przez włoskiego architekta Franciszka Marii Lanciego. Kolejna przebudowa została wykonana w XX wieku, według projektu z 1918 roku znanego architekta z Poznania, Mariana Andrzejewskiego. W nawie głównej zostało wówczas wykutych sześć dodatkowych okien, które zostały ozdobione bogatą neobarokową sztukaterią. Zakrystia została przeniesiona do kruchty bocznej, a na miejscu dotychczas istniejącej powstała kaplica św. Jadwigi[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2020-07-14].
  2. Historia [online], Parafia sw. Jadwigi w Pępowie [dostęp 2020-07-14].