Kościół św. Jakuba Apostoła w Błażejewie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętego Jakuba Apostoła
155/A z 16.07.1968[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Błażejewo

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Jakuba Apostoła w Błażejewie

Wezwanie

św. Jakuba Apostoła

Wspomnienie liturgiczne

25 lipca

Położenie na mapie gminy Dolsk
Mapa konturowa gminy Dolsk, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Jakuba Apostoła”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Jakuba Apostoła”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Jakuba Apostoła”
Położenie na mapie powiatu śremskiego
Mapa konturowa powiatu śremskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Jakuba Apostoła”
Ziemia52°00′01,0″N 17°08′43,8″E/52,000278 17,145500

Kościół świętego Jakuba Apostoła w Błażejewierzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat śremski archidiecezji poznańskiej)[2].

Jest to świątynia wzniesiona w latach 1675–76. Ufundowana została przez księdza Stanisława Grudowicza, pierwszego filipina w Polsce, dla okolicznych mieszkańców, w czasie wyrębu drzewa dla budowanej bazyliki na Świętej Górze. Rozbudowana została w 1778 roku. Wnętrze zostało odrestaurowane w 1872 roku. Kościół został zdewastowany w 1876 roku w czasie kasaty klasztoru. Remontowany był około 1950 roku pod kierunkiem architekta Franciszka Morawskiego. W latach 70. XX wieku świątynia została rozbudowana o zakrystię i w 1980 roku o kruchtę.

Budowla jest drewniana, jednonawowa, wzniesiona została w konstrukcji zrębowej. Świątynia jest orientowana, wybudowana z drewna sosnowego na planie krzyża łacińskiego w stylu barokowym. Dwie kaplice boczne tworzą rodzaj transeptu, zamknięte są prostokątnie i posiadają kalenice równe nawie głównej. Prezbiterium nie jest wyodrębnione z nawy, zamknięte jest prostokątnie, przylega do niego zakrystia. Od frontu nawy jest umieszczona kruchta. Ozdobne barokowe szczyty wieńczą wszystkie ramiona świątyni. Na dachu pokrytym gontem, znajduje się duża czworokątna wieżyczka na sygnaturkę. Zwieńcza ją blaszany (miedziany) barokowy dach hełmowy z latarnią i krzyżem. Wnętrze nakryte jest stropem płaskim obejmującym nawę, kaplice i prezbiterium. Chór muzyczny jest nadwieszony i posiada prostą linię parapetu. Polichromia na stropie została wykonana po 2 wojnie światowej, jej autorkami są Anna i Zofia Pawłowskie. Tematyką polichromii są wizerunki z życia Chrystusa. Wyposażenie wnętrza reprezentuje styl ludowy. Cenny ołtarz główny – w stylu późnorenesansowym pochodzi z 1 połowy XVII wieku. Ołtarze w kaplicach powstały pod koniec XVII wieku. Kropielnica została wydrążona w kamieniu. Współczesne stacje Drogi Krzyżowej zostały namalowane na szkle[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023, s. 228 [dostęp 2021-10-31].
  2. Monika Bulińska (red.), Zachowanie lokalnego dziedzictwa - świątki przydrożne, kościoły i cmentarze w regionie śremskim, Śrem: Unia Gospodarcza Regionu Śremskiego - Śremski Ośrodek Wspierania Małej Przedsiębiorczości, 2013, s. 290-291.
  3. Błażejewo. Kościoły drewniane w Polsce. [dostęp 2021-10-31]. (pol.).