Kościół św. Jakuba Apostoła w Krosnowicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Krosnowicach
Ilustracja
Kościół od strony schodów
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowość

Krosnowice

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Parafia św. Jakuba Apostoła w Krosnowicach

Wezwanie

św. Jakuba Apostoła

Wspomnienie liturgiczne

25 lipca

Położenie na mapie gminy wiejskiej Kłodzko
Mapa konturowa gminy wiejskiej Kłodzko, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Krosnowicach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Krosnowicach”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Krosnowicach”
Położenie na mapie powiatu kłodzkiego
Mapa konturowa powiatu kłodzkiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Krosnowicach”
Ziemia50°23′10″N 16°38′02″E/50,386111 16,633889

Kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Krosnowicachrzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Kłodzko diecezji świdnickiej w Krosnowicach, wzniesiony w pierwszej połowie XIV w.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Świątynia stoi na wyraźnym wzniesieniu we wschodniej części wsi, wysoko ponad korytem Nysy Kłodzkiej, w pobliżu tutejszego dworu. Wewnątrz w transepcie po prawej stronie renesansowa chrzcielnica z 1590 r. z herbami rodów von: Haugwitz, Nostitz, Pannwitz, Reden, Rodtkirch (Rothkirch), Schellendorf, Zedlitz[1]. Naturalna obronność miejsca została dodatkowo wzmocniona poprzez otoczenie świątyni owalnym, kamiennym murem z dwiema bramami (po stronie południowej i północno-zachodniej) oraz dwiema furtkami (prowadzącą do dworu w kierunku wschodnim oraz ku plebanii w stronę zachodu). Obecna postać muru obronnego to efekt przebudów z XVII–XVIII w., jednak jego pierwotne założenie jest starsze. Brama południowa o ostrołukowym prześwicie zwieńczona jest prostą attyką, za którą kryje się jednospadowy dach. Z przodu stoi wysoka kolumna zwieńczona metalowym krzyżem i barokowa, kamienna Grupa Ukrzyżowania (poddana renowacji w 1883 r.). Obok bramy znajduje się XVIII-wieczna kaplica-kostnica z namiotowym dachem krytym gontem, a w murze wnęka z rzeźbą Ecce homo (figurą Chrystusa stojącą przy marmurowej kolumnie). Brama północno-zachodnia, pozbawiona szczytu, ma otwór sklepiony półkoliście.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Niezwykłe dzieje kielichowej chrzcielnicy. [dostęp 2021-06-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-06-08)].

Herby na chrzcielnicy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]