Kościół św. Jakuba Apostoła w Sztabinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Jakuba Apostoła
w Sztabinie
659 z 10.03.1989[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Sztabin

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Jakuba Apostoła w Sztabinie

Wezwanie

św. Jakuba Apostoła

Położenie na mapie gminy Sztabin
Mapa konturowa gminy Sztabin, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jakuba Apostoław Sztabinie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jakuba Apostoław Sztabinie”
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jakuba Apostoław Sztabinie”
Położenie na mapie powiatu augustowskiego
Mapa konturowa powiatu augustowskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jakuba Apostoław Sztabinie”
Ziemia53°40′40″N 23°06′09″E/53,677778 23,102500

Kościół świętego Jakuba Apostoła w Sztabinierzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w dawnym mieście, obecnie wsi Sztabin, w województwie podlaskim. Należy do dekanatu Lipsk diecezji ełckiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budowa kościoła rozpoczęła się w 1905 roku dzięki staraniom księdza Jakuba Rółkowskiego. Budowla została konsekrowana w dniu 1 września 1910 roku przez biskupa Antoniego Karasia. Podczas I wojny światowej świątynia została zniszczona przez bombardowanie. Wkrótce rozpoczęła się odbudowa kościoła dzięki parafianom i wsparciu finansowym udzielonym przez Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. W dniu 27 września 1929 roku oddano do użytku wyremontowaną budowlę. W czasie II wojny światowej kościół został ponownie uszkodzony. Po wojnie prace remontowe prowadził proboszcz Czesław Wilkowski[2].

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Jest to świątynia murowana, pokryta blachą ocynkowaną. W prezbiterium można zobaczyć polichromię, postacie czterech ewangelistów, obraz Chrystusa klęczącego w Ogrójcu, Pana Jezusa dźwigającego krzyż i neogotyckie ornamenty. Do wyposażenia kościoła należą: neogotycka ambona, ozdobiona sześcioma wyrzeźbionymi figurami, ołtarz główny, na którym jest umieszczony duży krucyfiks, natomiast z lewej i prawej strony znajdują się dwie figury świętych. W budowli są umieszczone dwa ołtarze boczne: jeden z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, drugi z obrazem Najświętszego Serca Jezusowego. kościół posiada organy o 21 głosach, chrzcielnicę i ławki[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo podlaskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2014-05-27].
  2. Historia. Parafia św. Jakuba Apostoła w Sztabinie. [dostęp 2014-05-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-01-13)]. (pol.).
  3. Sztabin - Parafia pw. Św. Jakuba Apostoła. Diecezja ełcka. [dostęp 2014-05-27]. (pol.).