Kościół św. Mikołaja w Owińskach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętego Mikołaja
1051/Wlkp/A z 6.06.1960[1]
kościół filialny
Ilustracja
widok wyremontowanej świątyni
Państwo

 Polska

Miejscowość

Owińska

Adres

ul. Poznańska

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Jana Chrzciciela w Owińskach

Wezwanie

św. Mikołaja

Wspomnienie liturgiczne

6 grudnia

Położenie na mapie gminy Czerwonak
Mapa konturowa gminy Czerwonak, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Mikołaja”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Mikołaja”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Mikołaja”
Położenie na mapie powiatu poznańskiego
Mapa konturowa powiatu poznańskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Mikołaja”
Ziemia52°30′32,3″N 16°58′29,8″E/52,508972 16,974944

Kościół świętego Mikołaja w Owińskachrzymskokatolicki kościół filialny należący do parafii św. Jana Chrzciciela w Owińskach (dekanat czerwonacki archidiecezji poznańskiej).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Stan przed remontem (2013)
Wnętrze przed remontem

Budowa świątyni została rozpoczęta w pierwszej połowie XV wieku i zakończono ją w 1574 roku. W nawie świątyni można zobaczyć trzy pierwotne belki ozdobione malowanymi rozetami. Na dwóch belkach jest umieszczony napis łaciński informujący o pracach budowlanych przy obiekcie z datą 1574 i nazwiskami: – Katarzyny Łuszczewskiej – ówczesnej Kseni cysterek, – proboszcza Piotra Kuczyńskiego oraz młynarza Jana z górnego młyna, być może wykonawcy.

Konsekracja świątyni odbyła się w dniu św. Floriana – 4 maja – roku niestety nie został ustalony. Od początku swego istnienia budowla pełniła funkcję kościoła parafialnego – do czasu gdy po kasacie zakonu Owińskich cysterek, w połowie XIX wieku, kościołem parafialnym został ustanowiony kościół poklasztorny.

W XVIII wieku kościół został przebudowany w stylu barokowym, przebudowa polegała na dobudowaniu po stronie południowej kruchty a po stronie północnej zakrystii, nadbudowaniu więźby dachowej nad prezbiterium w celu wyrównania kalenicy dachu z nawą. Świątynia otrzymała barokową oprawę architektoniczną w formie barokowych szczytów. Z zapisków wynika, że w 1778 roku przy wejściu głównym przy zachodniej ścianie szczytowej była wybudowana drewniana dzwonnica z sygnaturką przylegająca do budynku świątyni.

Od 1939 roku świątynia była nieużytkowana i popadała w ruinę. W latach 90. XX wieku został przeprowadzony remont dachu, w 2011 została wzmocniona konstrukcja murów świątyni. Ale dopiero prace remontowe przeprowadzone w latach 2016-2017 pozwoliły odzyskać świątyni dawną świetność. Prace te polegały na renowacji elewacji zewnętrznej świątyni, odtworzeniu okien i drzwi zewnętrznych w pierwotnej kolorystyce, konserwacji więźby dachowej i dachu. Prace realizowane wewnątrz świątyni polegały na renowacji tynków i uzupełnieniu posadzek.

W niedzielę, w dniu 6 maja 2018 roku Metropolita Poznański arcybiskup Stanisław Gądecki poświęcił wyremontowaną świątynię[2].

Kościół otacza cmentarz, na którym spoczywa m.in.:

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. wielkopolskiego. [dostęp 2021-09-19].
  2. Uroczystość poświęcenia kościoła pw. św. Mikołaja w Owińskach. Parafia rzymskokatolicka pw. św. Jana Chrzciciela w Owińskach. [dostęp 2021-09-19]. (pol.).
  3. a b napis na nagrobku in situ
  4. Antoni Piotrowski - Wielkopolscy Księża od XVIII do XX wieku [online], www.wtg-gniazdo.org [dostęp 2022-08-25].