Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Jelczu-Laskowicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętego Stanisława Biskupa i Męczennika
A/1280/1158 z dnia 20.11.1964[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok od frontu
Państwo

 Polska

Miejscowość

Jelcz-Laskowice (Laskowice Oławskie)
ul. Wincentego Witosa

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Stanisława Biskupa i Męczennika

Wezwanie

św. Stanisława Biskupa i Męczennika

Wspomnienie liturgiczne

11 kwietnia

Położenie na mapie Jelcza-Laskowic
Mapa konturowa Jelcza-Laskowic, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Stanisława Biskupa i Męczennika”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Stanisława Biskupa i Męczennika”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Stanisława Biskupa i Męczennika”
Położenie na mapie powiatu oławskiego
Mapa konturowa powiatu oławskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Stanisława Biskupa i Męczennika”
Położenie na mapie gminy Jelcz-Laskowice
Mapa konturowa gminy Jelcz-Laskowice, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Stanisława Biskupa i Męczennika”
Ziemia51°02′26,01″N 17°20′55,08″E/51,040558 17,348633

Kościół świętego Stanisława Biskupa i Męczennikarzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Jelcz-Laskowice archidiecezji wrocławskiej. Znajduje się w dzielnicy Laskowice Oławskie.

Jest to świątynia wzniesiona w stylu barokowym w 1660 roku, w latach 1966-1980 była restaurowana razem z przebudową murów. Od strony zachodniej znajduje się czterokondygnacyjna kwadratowa wieża, nakryta kopulastym dachem hełmowym z latarnią, zwieńczoną kulą i krzyżem. We wnętrzu znajdują się między innymi drewniany prospekt organowy, a także loże umieszczone nad bocznymi kaplicami, wzniesione w XVIII wieku. Świątynia posiada dzwon ze spiżu, odlany w 1649 roku, krzyż procesyjny wykonany z mosiądzu, reprezentujący styl neogotycki, pochodzący z początku XX wieku, lichtarze wykonane z mosiądzu, reprezentujące styl barokowy, pochodzące z XVIII wieku, relikwiarz srebrny złocony, pochodzący z XIX wieku. Z tyłu prezbiterium jest umieszczony duży drewniany krzyż z napisem "Zbaw duszę swoją"[2]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo dolnośląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023, s. 136 [dostęp 2016-07-02].
  2. Szlaki samochodowe. Urząd Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice. [dostęp 2016-07-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-09-03)]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]