Kościół św. Stanisława Kostki i św. Jerzego w Racocie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętego Stanisława Kostki i świętego Jerzego
59/A z 5.02.1965[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok od frontu
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Racot

Adres

ul. Dworcowa

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

św. Stanisława Kostki i św. Jerzego w Racocie

Wezwanie

św, Stanisława Kostki i św. Jerzego

Wspomnienie liturgiczne

18 wześnia i 23 kwietnia

Położenie na mapie gminy wiejskiej Kościan
Mapa konturowa gminy wiejskiej Kościan, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Stanisława Kostki i świętego Jerzego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Stanisława Kostki i świętego Jerzego”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Stanisława Kostki i świętego Jerzego”
Położenie na mapie powiatu kościańskiego
Mapa konturowa powiatu kościańskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Stanisława Kostki i świętego Jerzego”
Ziemia52°03′31,1″N 16°42′34,0″E/52,058639 16,709444

Kościół świętego Stanisława Kostki i świętego Jerzego w Racocierzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat kościański archidiecezji poznańskiej).

Jest to świątynia zbudowana pod koniec XVIII wieku jako kaplica pałacowa przez rodzinę Jabłonowskich, dziedziców Racotu. Budowla nosi cechy stylu późnobarokowego, jest murowana, otynkowana, częściowo podpiwniczona. Powstała na planie krzyża greckiego z kolistą nawą centralną i otwierającymi się do niej płytkimi ramionami mieszczącymi: od strony wschodniej ołtarz główny, od strony zachodniej chór muzyczny, od strony południowej i północnej loże. Świątynię nakrywa dach wielopołaciowy, pokryty dachówką. We wnętrzu znajduje się jedyny ołtarz ujęty parą kolumn i dwóch półkolumn z głowicami z liści akantu. Pomiędzy kolumnami są umieszczone klasycystyczne wazony, natomiast na belkowaniu są usytuowane rzeźby aniołów. W centrum jest zawieszony obraz klęczącego św. Stanisława Kostki[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2021-05-23].
  2. Racot [online], Gmina Kościan [dostęp 2021-05-24].