Kościół św. Wawrzyńca w Gubinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Wawrzyńca
Kościół św. Trójcy
L-432/A z dnia 12.04.1961
ruiny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Gubin
ul. Westerplatte

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Położenie na mapie Gubina
Mapa konturowa Gubina, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. WawrzyńcaKościół św. Trójcy”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Kościół św. WawrzyńcaKościół św. Trójcy”
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa konturowa województwa lubuskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. WawrzyńcaKościół św. Trójcy”
Położenie na mapie powiatu krośnieńskiego
Mapa konturowa powiatu krośnieńskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. WawrzyńcaKościół św. Trójcy”
Ziemia51°57′08,2″N 14°43′29,5″E/51,952278 14,724861

Kościół św. Wawrzyńca następnie kościół św. Trójcy[1] – gotycki kościół znajdujący się w Gubinie, w województwie lubuskim. Zniszczony podczas II wojny światowej, zachowany jako ruina trwała jest jednym z ważniejszych zabytków miasta.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze wzmianki o świątyni pojawiają się w 1324 roku, czyli z okresu największego rozkwitu handlowego miasta. Kościół został wybudowany w stylu romańskim[2]. Po zniszczeniach spowodowanych trzęsieniami ziemi z XIV wieku, świątynia została rozebrana, natomiast na jej miejscu zaczęto budowę nowej świątyni w stylu gotyckim. Prace trwały bardzo długo, a ostateczną formę kościół otrzymał w 1844 roku. W czasie II wojny światowej świątynia została prawie całkowicie zniszczona. W następnych latach, mimo wysiłków władz miejskich kościół nie został odbudowany i w latach 70. XX wieku został zabezpieczony jako trwała ruina[3].

Ruina służy fundacji „Fara Gubińska – Centrum Spotkań Polsko-Niemieckich” jako miejsce spotkań i współpracy transgranicznej[4].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Kościół z XIII wieku był wybudowany z cegły na fundamencie z kamienia. Była to orientowana, trójnawowa bazylika z dwoma wieżami po stronie zachodniej oraz z prezbiterium o szerokości zbliżonej do nawy głównej, zamkniętym po stronie wschodniej półkolistą apsydą[2].

Nowy późnogotycki kościół, który powstał w miejscu dawnego romańskiego, był halowy, trójnawowy, o długości 64 metrów. Zewnętrzne elewacje kościoła były dwupoziomowe. Wieża o wysokość 53 metrów zwieńczona byłą attyką[2]. Wnętrze zwieńczone było sklepieniami sieciowymi, w dwóch kaplicach zastosowano sklepienia kryształowe (w pozostałych założono urozmaicone układy żeber o formach sieciowych i krzyżowych[2]. Żebra dekoracyjnych sklepień wtapiały się w ściany i filary korpusu bez wsporników. Ściany boczne były dwupoziomowe z niskimi i szerokimi arkadami kaplic w przyziemiu oraz wysokimi arkadami wnęk okiennych nad nimi[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Krzysztof Słowiński: Kościół farny pw. św. Wawrzyńca, następnie pw. św. Trójcy. zabytek.pl, 2014-07-08. [dostęp 2022-09-19].
  2. a b c d e Janusz Michalew: Gubin – kościół św Wawrzyńca. medievalheritage.eu. [dostęp 2022-09-19].
  3. Ruiny Kościoła Farnego. Urząd Miejski w Gubinie. [dostęp 2017-04-08].
  4. Krótki opis projektu. fara.gubin-guben.eu. [dostęp 2022-09-19].