Kościół Chrystusa Dobrego Pasterza w Łowiczu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Chrystusa Dobrego Pasterza
w Łowiczu
kościół parafialny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Łowicz

Adres

ul. Jana Pawła II

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Chrystusa Dobrego Pasterza w Łowiczu

Wezwanie

Chrystusa Dobrego Pasterza

Wspomnienie liturgiczne

IV niedziela Wielkanocna

Położenie na mapie Łowicza
Mapa konturowa Łowicza, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Chrystusa Dobrego Pasterzaw Łowiczu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Chrystusa Dobrego Pasterzaw Łowiczu”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Chrystusa Dobrego Pasterzaw Łowiczu”
Położenie na mapie powiatu łowickiego
Mapa konturowa powiatu łowickiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Chrystusa Dobrego Pasterzaw Łowiczu”
Ziemia52°05′43,7″N 19°55′35,8″E/52,095472 19,926611

Kościół Chrystusa Dobrego Pasterza w Łowiczurzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Łowicz-Św. Ducha diecezji łowickiej).

Budowa świątyni rozpoczęła się 10 czerwca 1992 roku według projektu architektów Feliksa Dzierżanowskiego i Mariana Korala z Warszawy. 29 września 1992 roku biskup łowicki Alojzy Orszulik wmurował kamień węgielny, przywieziony z Ziemi Świętej przez księdza Zbigniewa Bigdę, ówczesnego wikariusza. W 1994 roku zostały rozpoczęte prace budowlane, ciesielskie i blacharskie. Prace przy wieżach kościoła były prowadzone w 1995 roku, a w następnych latach były kontynuowane prace wykończeniowe. Wizyta papieża św. Jana Pawła II w Łowiczu i odprawienie mszy świętej na Błoniach obok świątyni w dniu 14 czerwca 1999 roku była mobilizacją do wykonania kolejnych prac, wybudowania ogrodzenia wokół świątyni, wykończenia prezbiterium i ołtarzy bocznych.

W 2001 roku świątynia została wzbogacona o marmurowy ołtarz i ambonkę. Zwieńczeniem wysiłków stała się uroczysta konsekracja świątyni w dniu 22 września 2001 roku, której dokonał biskup łowicki Alojzy Orszulik, nadając jej wezwanie Chrystusa Dobrego Pasterza. W 2003 roku świątynia otrzymała cztery nowe dzwony, które zostały ufundowane przez parafian i miejscowe firmy. 5 listopada 2010 roku uroczyście była obchodzona rocznica 20-lecia istnienia parafii, w której uczestniczył biskup łowicki Andrzej F. Dziuba. Z tej okazji parafianie ufundowali marmurową chrzcielnicę, a także świeczniki i podstawę pod paschał. Bryła świątyni została wzniesiona w stylu dawnej bazyliki romańskiej. Nawa główna zakończona jest przestronnym prezbiterium, które zaprojektował Jerzy Machaj z Warszawy.

Na ścianie ołtarzowej jest umieszczona figura Chrystusa Ukrzyżowanego, przy Nim Matka Boża Bolesna i św. Jan Apostoł. W centrum jest umieszczone tabernakulum. W prezbiterium znajduje się także marmurowy ołtarz, ambonka, chrzcielnica, podstawa pod paschał i świeczniki oraz krzesła dla celebransów i drewniane ławki dla asysty liturgicznej. Po prawej stronie prezbiterium jest umieszczona zakrystia, a po lewej kaplica z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej, z tyłu natomiast zakrystia dla ministrantów. W ołtarzach bocznych są umieszczone: po prawej stronie obraz Chrystusa Dobrego Pasterza, natomiast po lewej obraz Chrystusa Miłosiernego. Nawa główna jest ozdobiona obrazami: bł. Bolesławy Lament, bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz św. Jana Pawła II i Sługi Bożego Stefana kard. Wyszyńskiego. Kościół posiada również: obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, obraz Świętej Rodziny oraz figurę Matki Boskiej Fatimskiej[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Chrystusa Dobrego Pasterza w Łowiczu. Diecezja łowicka. [dostęp 2021-06-18].