Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Czechowicach-Dziedzicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski
kościół parafialny
Ilustracja
Widok od frontu
Państwo

 Polska

Miejscowość

Czechowice-Dziedzice
pl. Jana Pawła II

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Czechowicach-Dziedzicach

Wezwanie

Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Wspomnienie liturgiczne

3 maja

Położenie na mapie Czechowic-Dziedzic
Mapa konturowa Czechowic-Dziedzic, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski”
Położenie na mapie powiatu bielskiego
Mapa konturowa powiatu bielskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski”
Położenie na mapie gminy Czechowice-Dziedzice
Mapa konturowa gminy Czechowice-Dziedzice, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski”
Ziemia49°54′38,0″N 19°00′28,4″E/49,910556 19,007889

Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polskirzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Czechowice-Dziedzice diecezji bielsko-żywieckiej. Znajduje się na osiedlu Lesisko.

Decyzja o wybudowaniu świątyni została podjęta w dniu 7 stycznia 1937 roku, a nad całością czuwał ksiądz Jan Nepomucen Barabasz[1]. W następnym roku, w dniu 6 czerwca 1938 roku, w mury wznoszonego kościoła wmurowany został kamień węgielny z napisem: „NMP Królowej Korony Polskiej, aby Ona była naszą tarczą obronną i rękojmią naszej prawdziwej i wielkiej siły drogiej nam Ojczyzny”. Świątynia została ukończona w 1939 roku, ale poświęcona została przez księdza Brunona Depoix dopiero po zakończeniu II wojny światowej w dniu 3 maja 1945 roku. Od 1 lutego 1946 roku przy kościele działała kuracja duszpasterska, należąca do parafii św. Katarzyny. Samodzielna parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Czechowicach-Dziedzicach została utworzona w dniu 15 marca 1958 roku. Kościół został konsekrowany w dniu 3 maja 1970 roku przez biskupa Herberta Bednorza[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Barabasz Jan Nepomucen. abc.ksiaznica.bielsko.pl. [dostęp 2021-01-28].
  2. Historia parafii. Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Czechowicach-Dziedzicach. [dostęp 2018-04-11]. (pol.).