Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Rudzie Łańcuckiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Rudzie Łańcuckiej
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Ruda Łańcucka

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Nowej Sarzynie

Wezwanie

Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Wspomnienie liturgiczne

3 maja

Położenie na mapie gminy Nowa Sarzyna
Mapa konturowa gminy Nowa Sarzyna, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Rudzie Łańcuckiej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Rudzie Łańcuckiej”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Rudzie Łańcuckiej”
Położenie na mapie powiatu leżajskiego
Mapa konturowa powiatu leżajskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Rudzie Łańcuckiej”
Ziemia50°19′37,7″N 22°20′45,9″E/50,327139 22,346083

Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Rudzie Łańcuckiej (oficjalnie w Nowej Sarzynie[1]) – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Nowej Sarzynie (dekanat Leżajsk II archidiecezji przemyskiej).

Historia[edytuj | edytuj kod]

W lipcu 1978 roku za zgodą księdza biskupa Ignacego Tokarczuka Rada Parafialna na czele z księdzem Stanisławem Turkiem podjęła decyzję o budowie murowanej świątyni. Ponieważ na zgodę władz nie można było liczyć, zaczęto potajemnie gromadzić materiały budowlane, zabiegać o poszerzenie działki pod budowę oraz wykonanie planów budowlanych. W dniu 29 marca 1979 roku zostały wytyczone linie fundamentów świątyni. Oficjalnie budowa rozpoczęła się w dniu 2 kwietnia 1979 roku. W tym czasie codziennie pracowało od 72 do 185 parafian. Ze względu na miękki grunt ławy fundamentowe mają 2,4 m szerokości i są zbrojone. Od 13 do 17 kwietnia były prowadzone prace murarskie przy dolnej świątyni. Wszystkie prace były wykonywane nieodpłatnie. W dniu 4 maja 1979 roku rozpoczęły się prace budowlane górnej świątyni. Średnio codziennie pracowało od 60 do 100 osób. Już w dniu 14 lipca tego samego roku rozpoczęła się budowa dachu, który miesiąc później został pokryty blachą ocynkowaną. Równocześnie były wstawiane okna i drzwi oraz centralne ogrzewanie w dolnej świątyni. W dniu 4 listopada 1979 roku została odprawiona pierwsza msza święta w dolnej świątyni, natomiast w dniu 18 grudnia tego samego roku biskup ordynariusz Ignacy Tokarczuk poświęcił Kościół. Została wykonana marmurowa posadzka, ołtarz i chrzcielnica, kasetony z różnych rodzajów drewna na suficie oraz boazeria na ścianach. Oprócz tego profesor Stanisław Jakubczyk z Krakowa zaprojektował polichromię i witraże[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Google View Street. 2021-01-13. [dostęp 2021-01-13].
  2. Historia parafii. Parafia pw. NMP Królowej Polski w Nowej Sarzynie. [dostęp 2021-01-13].