Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Rozprzy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół
pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
kościół parafialny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 łódzkie

Miejscowość

Rozprza

Adres

Rynek Piastowski 23
97-340 Rozprza

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Wezwanie

Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

31 maja

Położenie na mapie Rozprzy
Mapa konturowa Rozprzy, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie powiatu piotrkowskiego
Mapa konturowa powiatu piotrkowskiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie gminy Rozprza
Mapa konturowa gminy Rozprza, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia51°18′07,88″N 19°38′42,11″E/51,302189 19,645031

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Pannyrzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Rozprza archidiecezji częstochowskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Rozbudowę świątyni prowadził ksiądz Stanisław Szabelski, który rozpoczął urzędowanie w parafii w dniu 1 listopada 1913 roku – po śmierci ks. Józefa Jezierskiego, który załatwił wszelkie potrzebne formalności. Pracami budowlanymi kierował architekt Feliks Nowicki. Trwały one dość szybko, ponieważ w uroczystość Św. Wojciecha 1914 roku dziekan z Piotrkowa Trybunalskiego ksiądz kanonik Antoni Zagrzejewski poświęcił kamień węgielny. W momencie rozpoczęcia I wojny światowej budowla miała już założone sklepienia. Po zakończeniu wojny prace budowlane kontynuowane były przez księdza Bolesława Szymanowskiego. Ostatecznie kościół został konsekrowany pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w dniu 2 sierpnia 1959 roku przez ordynariusza częstochowskiego Zdzisława Golińskiego. W ołtarzu głównym zostały umieszczone relikwie Świętych Biskupów Męczenników Stanisława i Jozafata. W świątyni jest umieszczony także słynący łaskami obraz Matki Bożej Rozprzańskiej. Koronowany został w dniu 14 listopada 2009 roku przez arcybiskupa Stanisława Nowaka. W ostatniej dekadzie w kościele wykonano takie prace jak, wykonanie nowej elewacji zewnętrznej, zamontowanie witraży, wyremontowanie dachu i prezbiterium (założenie nowej posadzki, wykonanie ambonki, ołtarza i miejsca przewodniczenia), założenie promiennikowego ogrzewania, wymienienie drzwi, odmalowanie wnętrza i generalny remont wieży[1].

Tablice pamiątkowe[edytuj | edytuj kod]

Na zewnętrznej elewacji wieży, przy głównym wejściu, wiszą dwie tablice pamiątkowe:

  • z okazji 1050-lecia Chrztu Polski ze słowami Jana Pawła II: Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi, tej Ziemi,
  • z okazji 950-lecia Rozprzy z sylwetką wieży kościelnej(2015)[2].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rozprza – Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. archidiecezja częstochowska. [dostęp 2016-03-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-14)]. (pol.).
  2. napisy na tablicach in situ