Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Ogorzelinach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Ogorzelinach
IE 25 186/29 z dnia 30 listopada 1929
kościół parafialny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Ogorzeliny

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Położenie na mapie gminy wiejskiej Chojnice
Mapa konturowa gminy wiejskiej Chojnice, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Ogorzelinach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Ogorzelinach”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Ogorzelinach”
Położenie na mapie powiatu chojnickiego
Mapa konturowa powiatu chojnickiego, blisko dolnej krawiędzi nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Ogorzelinach”
Ziemia53°36′09,6804″N 17°33′21,3120″E/53,602689 17,555920

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Ogorzelinachkatolicki kościół parafialny zlokalizowany we wsi Ogorzeliny, w powiecie chojnickim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Tereny Ogorzelin zasiedlane były przez katolickich Kosznajdrów, głównie w XIV i XV wieku. Parafia we wsi powstała w 1338 roku z inicjatywy miejscowych posiadaczy. W 1398 wykaz danin potwierdza istnienie świątyni, choć wymieniana jest też data budowy w 1402. W 1653 murowany i kryty dachówką kościół posiadał drewnianą dzwonnicę (trzy dzwony). W kościele posadowiony był obmurowany ołtarz, chrzcielnica i ambona. W 1617 arcybiskup Wawrzyniec Gembicki połączył świątynie w Ogorzelinach, Niwach i Zamartem w jedną parafię, przy czym do Ogorzelin nie przypisano żadnego księdza (msze odprawiano tylko w co drugą niedzielę). W 1658 był już w Ogorzelinach proboszcz. W XVIII wieku do obiektu dobudowano drewnianą wieżę oraz kruchtę od południa. Wojny ze Szwedami przyniosły kościołowi znaczne uszkodzenia. W 1824 kościół odnowiono (rok wcześniej na cmentarzu powstała okazała kaplica Prądzyńskich). W 1893 kościół uległ daleko idącej rozbudowie, m.in. dobudowano zakrystię. Wincenty Prądzyński (lokalny dziedzic) ufundował w 1848 przykościelny szpital dla ubogich (po 1945 uległ on zniszczeniu). 30 listopada 1929 uznano kościół za zabytek. W 1951 posadowiono organy z firmy Sobiechowskiego z Bydgoszczy (jedenaście głosów, remontowane w latach 1976–1977). W 1955 nastąpiła wymiana gontów i remont kapitalny świątyni. W latach 1974–1975 zbudowano od zachodu nową wieżę (w miejsce drewnianej o konstrukcji szkieletowo-kozłowej wzniesiono murowaną, o konstrukcji stalowo-żelbetowej – stary hełm zachowano). W 1979 we wnętrzu stanęły nowe, modrzewiowe ławki, a modrzewiowymi deskami wyłożono strop. Po 1990 wykonano kolejny generalny remont. W 2004 postawiono nowe sedilia[1].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Obiekt murowany (nawa XIV-wieczna), z kamienia i cegły, orientowany, salowy (23,30 x 9 metra), kryty stropem drewnianym. Dach jest dwu­spadowy kryty gontem dębowym i sosnowym. Od zachodu czworoboczna wieża wtopiona w korpus. Hełm z ośmioboczną latarnią. Na zewnętrznej ścianie (we wnęce na wysokości około 2,5 metra) posadowiona jest figura Matki Bożej Królowej Świata (odnowiona i postawiona w 1994). Kropielnica kamienna z datą 1864[1].

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Ołtarz główny w stylu neobarokowym pochodzi z I połowy XIX wieku. W centrum stoi figura Chrystusa Ukrzyżowanego (barok, około połowy XVII w.). Po jego bokach Matka Boska Bolesna i św. Jan Ewangelista (też barokowe – z XVIII wieku). W kondygnacji górnej stoi figura św. Marii Magdaleny i czterech aniołów (barok - XVIII/XIX w.). Na bocznych ścianach nawy znajdują się figury Serca Jezusowego i św. Józefa. Ambona jest barokowa i pochodzi z końca XVII wieku. Chrzcielnica jest rokokowa (druga połowa XVIII wieku). Lichtarze ołtarzowe są z XIX wieku, a dzwon wieżowy z 1617 (odlał go Joachim Karstede)[1].

Otoczenie[edytuj | edytuj kod]

Kościół otoczony cmentarzem z neogotycką kaplicą Prądzyńskich z 1823 (murowana ceglano-kamienna, salowa, kryta dachem dwuspadowym). Od 1993 jest to kostnica[1].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

1
Kaplica Prądzyńskich (kostnica)
2
Dzwon

Przypisy[edytuj | edytuj kod]